Председателят на сдружението на сираците Слави Михайлов срещу директорката на “Социално подпомагане” Мая Пешева.
Дадоха й три дни да напусне поста заради Върбан Бенчев.
ОТ НАЦИОНАЛНОТО СДРУЖЕНИЕ НА СИРАЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ ПОИСКАХА ОСТАВКАТА НА ДИРЕКТОРА на дирекция „Социално подпомагане“ – Велико Търново, Мая Пешева. Те се заканиха, че ако до три дни тя не напусне поста или не бъде отстранена от него, излизат на протест. Повод за недоволството срещу Пешева е случаят с 19-годишния Върбан Бенчев, който обитаваше малка стаичка на сметището край Шереметя. Сигналът за момчето бе подаден в последните работни дни на миналата година в социалната дирекция. Със случая се ангажира и областният управител проф. Пенчо Пенчев, който съдейства за настаняването на момчето в наблюдаваното жилище в старата столица, което е за младежи, напускащи социалните институции. Само за няколко часа Върбан минава задължителните медицински прегледи и документите за настаняването му са подготвени. По спешност е свикана и общинската комисия по здравеопазване и социални дейности в общината, която може да издаде заповед за настаняването му.
„Искането ни за отстраняването на Мая Пешева е заради непрофесионалната й работа по отношение на Върбан, който, вместо да бъде спешно настанен в наблюдаваното жилище, ни бе заявено да го настаним в хотел за наша сметка, докато бъде намерено решение на проблема“, заяви на нарочна пресконференция вчера Слави Михайлов, председател на сдружението на сираците. На срещата присъстваха още четирима доброволци от сдружението. Те обвиниха Мая Пешева също така, че след настаняването на Върбан в наблюдаваното жилище не са отправени запитвания към СУПЦ-та в страната дали могат да приютят момчето. Затова в крайна сметка след телефонен разговор между директора на СУПЦ в Овча могила и Слави Михайлов е решено Върбан да се върне там, където е живял и преди. Но от „Социално подпомагане” отказват да го транспортират с тяхна кола до свищовското село, заради което директорът на СУПЦ-то идва и го взима със свой автомобил, допълни Михайлов. Според него отношението към него и Върбан е било негативно и тенденциозно заради криминалните им прояви в миналото, за които и двамата не крият. От сдружението на сираците обвиниха също така Мая Пешева, че нито веднъж не е посетила Дома за деца „Пеньо и Мария Велкови“ във Велико Търново, каквато е практиката в другите градове, за да се запознае с условията, при които живеят децата, които настаняват там.
Към искането на сдружението се присъедини и жена от Велико Търново, която твърди, че заради личен конфликт с Мая Пешева дъщеря й в последствие е освидетелствана от психиатър, че страда от шизофрения със суицидни наклонности. Майката заяви, че по време на тежък развод със съпруга си преди две години дъщерята действително прави опит за самоубийство, след което под натиск на бащата започват опити със съдействието на социалните служби за отнемане на родителските й права. Жената е категорична, че от „Социално подпомагане” й отказват достъп до досието на дъщеря й, а протоколите от т.нар. мултидисциплинарни срещи със специалисти били подменени. Нарушенията са констатирани и от Държавната агенция за закрила на детето в края на ноември миналата година, заради което Р. Й. подава жалба срещу Мая Пешева.
Заради проблема с Върбан Бенчев вчера сутринта във Велико Търново пристигнаха двама експерти от Инспектората на АСП, за да се запознаят с казуса. „Случаят с Върбан стана обект на работата на дирекция „Социално подпомагане“ на 27 декември, когато получихме сигнал за дете, което живее на сметището на село Шереметя. Ние реагирахме веднага и колеги отидоха, за да приберат „детето“, както ни бе представен младежът. Веднага бяха изготвени и нужните медицински документи. Още същия ден Върбан бе регистриран и в „Социално подпомагане”. Социалната служба обаче трябва да свърши своята работа докрай и да изготви един прецизиран доклад. При събирането на информацията за него стана ясно, че Върбан е живял в СУПЦ-то в Овча могила, където е учил „Животновъдство“ и от където решава сам да избяга, защото не му харесвало. И решава, че идвайки във Велико Търново, ще бъде по-добре, така че това, че Върбан отива да живее на сметището, е в резултат на негово собствено решение“, обясни Мая Пешева.
Биографията на момчето, което страда от умствена изостаналост и е освидетелствано от ТЕЛК, продължава с кратък престой при Христо Атанасов в село Леденик. Заради конфликт с останалите живущи при „достойния българин“ той е преместен в Шереметя и остава да живее в малката стаичка на работниците. Срещу покрива над главата си е трябвало да почиства стаичката и да поддържа печката, за да затопля помещението, допълни Пешева. Тя е категорична, че социалната служба си е свършила работата.
„По-спешна реакция от тази за един пълнолетен гражданин в дадената ситуация едва ли би могло да има. Самият Върбан не е сирак, а има многолюдно семейство в Плевен, но живеят в лоши битови и материални условия. Но аз смятам, че сме реагирали адекватно и сме изпълнили ангажиментите си. Ако проверката на колегите от Инспектората на Агенцията за социално подпомагане установят някакви нарушения и че съм подходила по някакъв начин непрофесионално в работата си, то аз съм готова да подам оставка и да отстъпя мястото си на друг специалист, защото смятам, че най-важното е човек да си върши добре работата“, заяви Мая Пешева. Тя категорично отказа да коментира случая с майката, която също се обяви срещу нея с мотива, че това е един от най-тежките казуси, по които са работили, и засяга много деликатна и лична информация, която не трябва да се изнася в публичното пространство.
Източник: Борба