За пътя на гражданската организация от Кюстендил към един по-различен и по-добър свят на ромите.
„Откривате ме в офиса на организацията, който е в центъра на ромския квартал „Изток“ в Кюстендил. С още двама мои колеги от екипа всеки ден сме тук, работим, помагаме. Само тази сутрин консултирахме и попълнихме молбите на 11 човека за наложилата се извънредна смяна на личния лекар“ – така ме посреща за уговорения телефонен разговор Сашо Ковачев, председател на местното сдружение ЛАРГО. Информацията, че ще говорим и ще пиша за ръководената от него неправителствена организация приема със самочувствие и удовлетворение. Има защо! Зад гърба му са 12 години упорита работа, изграден личен и на сдружението авторитет. Не прави уговорки за „забранени“ теми, а на нетактичния ми въпрос, за който се извиних предварително, дали е чувал скоро израза „Хубава работа, ама циганска“, отговаря въздържано и категорично: „Скоро – не, но и не искам да го чувам“. Миролюбиво се връщаме към началото.
Първите стъпки
„Събрахме се свободомислещи хора, които зачитат принципите на демокрацията и правото на всеки на избор. Започнахме с идеята за диалог с институциите за подобряване на живота на ромите в региона на Кюстендил и Дупница“, припомня си Сашо Ковачев. Включват се основно приятели, които откликват на идеята за създаване на организация, която да работи за развитие на ромската общност. Адвокат Десислава Златкова помага в подготовката на нужните документи, изработва и устава на сдружението. През септември 2007 година регистрират гражданско сдружение Либерална Алтернатива за Ромско Гражданско Обединение“ (ЛАРГО), а същинската работа започват през следващата 2008 година. Днес постоянните членове на сдружението са 20, още толкова са и доброволците – основно гимназисти, но вече има и студенти. Гражданската организация се финансира чрез проектна дейност, като успешно извървява целия път от подготовката на проекти – през кандидатстването до реализацията им – все в името на формирането на ефективни политики за ромската общност и утвърждаването на успешен междуетнически модел.
Първоначално заложените задачи пред сдружението продължават да са актуални. Все още има нужда да се поощряват и насърчават ромите да се ограмотяват и учат, да повишават здравната си култура, да работят и да спазват законите, да участват в процесите на вземане на решения на местно ниво, да се научат на застъпничество пред държавните и местни власти. Административните услуги са едни от постоянните, които екипът на ЛАРГО осигурява за хората от общността. Те помагат за попълване на молби, декларации, всякакъв вид документи, осигуряват при нужда консултанти (експерти) за решаване на разнородни важни лични дела. Екипът на гражданската организация е изградил партньорски отношения с различни органи и институции на общинско, регионално и национално ниво. Осигурява експертност и гарантира участие в дейности, насочени към ромската общност. А тя в региона не е никак малка. „Според преброяването от 2011 г., последното засега, ромите в Кюстендил са 5 200 души. Видимо обаче са повече – между 9 000 и 10 000. В Дупница са не по-малко от 6 000. В Кюстендилска област само в селата Крайници и Джерман живеят малки групи роми, останалите са в четири малки ромски квартала в Дупница и в един голям квартал в Кюстендил – квартал „Изток“, пояснява Сашо Ковачев. Надява се предстоящото през 2021 година преброяване да даде по-точна картина, за да се планира дейността по- конкретно и резултатно.
Образованието – най-големият проблем за ромската общност
От ЛАРГО знаят, че ромските квартали ще се променят, когато обитателите им виждат своите като лекари, медицински сестри, учители, полицаи, социални работници. Факт е, че по-голямата част от ромите са с основно и по-ниско образование, но в кюстендилския квартал „Изток“ все повече стават хората със средно и висше. Самият председател на ЛАРГО – Сашо Ковачев – е един от тези нужни добри примери. Той е бакалавър по социална педагогика от Великотърновския университет, магистър по социални дейности от Югозападния университет в Благоевград, с квалификация по политически мениджмънт от Нов български университет. 14 години работи като специалист по етническите и интеграционните въпроси в Областната управа в Кюстендил. Гордост и много положителни емоции в общността донася и 17-годишната Йоана Сашова. Тя учи бизнес администрация в Кюстендил, а в тазгодишното издание на „Гласът на България“ показа уникалния си певчески талант и тя зае второто място в конкурса.
ЛАРГО постоянно подпомага ромските деца, обучаващи се в масовите училища в Кюстендил, оказва помощ на ОУ „Иван Вазов”, намиращо се в ромския квартал, за подготовка на учители за работа с ромските деца. Практика е да организира за подрастващите роми посещения и запознаване със средните училища в Кюстендил и професиите, за които те подготвят. За по-големите са информационните кампании за университетите, помага им се да продължат да учат. Така, както е направила Райна Емилова – доброволка на сдружението, студентка в Софийския университет – която очакват след завършването й да стане учителка по български език в родния град.
Ценна и резултатна е работата на сдружението, подкрепяно от фондация „Тръст за социална алтернатива“ в рамките на проекта „Равен шанс“. Това е дългосрочна инициатива на фондацията и кюстендилското сдружение успява да получи финансиране. ЛАГРО е един от добрите примери в страната за това, как ромските деца се мотивират да учат, като им предоставя необходимите учебници и материали, съветва ги, помага им. „Програмата „Равен шанс“ ми помогна да уча по-добре уроците си и да пиша по-лесно домашните си. Това е огромен плюс за бъдещето, защото искам да започна работа в професията, която изучавам сега. Всичко това се случва благодарение на организацията ЛАРГО”, казва Николай Асенов, който учи в Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в Кюстендил. И добавя, че организацията му е дала възможност да изучава онлайн английски език, помогнала му е да развие важни умения като комуникативност, водене на по-смислени разговори, станал е по-отговорен към себе си и другите. „Програмата „Равен шанс“ е чудесна възможност за всеки да изпита усещането за работа и отговорност, като помага на своите връстници“, споделя и Ани Ковачева, доброволка в ЛАРГО и ученичка от ПМГ „Емануил Иванов“ в Кюстендил.
Ковид пандемията и наложилото се онлайн обучение изостря познати проблеми в ромските семейства. Заради бедността, голяма част от тях нямат достъп до интернет, не разполагат с компютри и лаптопи. Екипът на ЛАРГО прави анализ на ситуацията, на качеството на дистанционното обучение за ромските деца в Кюстендил, очертава препоръки и предложения, които отправя към просветното министерство. Удовлетворени са, че в началото на новата учебна година вече има училищни фондове от нужната техника и устройства за дигитално обучение на децата, които нямат свои лични. Крачка към по-доброто дистанционно обучение са и създадените безплатни Wi-Fi зони в големите ромски общности, за да имат учениците достъп до Интернет, до платформите за обучение, чрез които се осъществява така нужната връзка между преподаватели и ученици.
Обществено здраве и социална помощ
В първите дни на ноември екипът на ЛАРГО активно помага на хората от квартала в наложилия се извънреден избор на нов личен лекар. Информира общността за създалата се ситуация, подготвя нужните формуляри, помага за попълването им. След подадените сигнали и потърсената среща, от РЗОК – Кюстендил са дали разрешение на хората от пациентската листа на заболелия и отсъстващ от два месеца лекар да направят избор на нов. Това е само епизод от дълголетните усилия на гражданската организация за здравна просвета, за утвърждаване на практиката на профилактичните прегледи, за повишаване на здравната култура на ромите. Традиционна е ежегодната информационна кампании за превенция на ХИВ-СПИН и полово предавани инфекции, организирана в партньорство с Регионалната здравна инспекция. ЛАРГО е инициатор за създаването на консултативен съвет по здравните въпроси в кюстендилския ромски квартал „Изток“ с участието на представители на различни институции и с фокус майчиното и детското здраве.
ЛАРГО активно се застъпва и за промени в законодателството, за да се осигури достъп до медицински грижи на хора без здравни осигуровки. „От години казваме на властта, че здравно неосигурените са хиляди български граждани, не само от ромската общност. Те нямат достъп нито до доболничната, нито до болничната помощ. Има едно постановление №17, което гарантира болнично лечение на човек, който е беден и не може да участва в здравноосигурителната система.[1]. От години ние се борим това постановление да стане видимо и да заработи. Това не се случва, защото болниците не го прилагат. В условията на пандемия става още по-сложно. А да нямаш достъп до здравната система, да нямаш пари да си платиш, е нещо страшно“, тревожи се Сашо Ковачев и съжалява, че планираният за 6 и 7 ноември форум в Пловдив по въпросите на майчиното и детското здраве е пропаднал заради усложнената епидемична ситуация в страната. И подчертава, че срокът на националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве изтича тази година. Убеден е, че трябва да бъде удължена за следващите 10 години.
Само за първите два месеца на пандемията, членовете и доброволците на ЛАРГО помагат на 1000 семейства, нуждаещи се от храна. Заедно със здравните медиатори в Кюстендил и Дупница участват в информационна кампания за запознаване с противоепидемичните мерки, за спазване на задължителната карантина на пристигащите от чужбина, раздават брошури, маски. А когато през май ромският квартал „Изток“ за известно време е изолиран, сайтът на ЛАРГО става една от сигурните и бързи връзки на неговите жители с външния свят.
Впечатлява изграденият стил и утвърдената практика гражданското сдружение да се отчита публично и да благодари за подкрепата. Особено когато става дума за дарения. Гражданската организация успява да осъществи четири фази на кампанията „Да помогнем на хората в нужда“, чрез която организират информационни кампания за мерките и начините на предпазване от Ковид-19 и раздават пакети с хранителни продукти и маски.
Застъпничество и оценка на политиките за интегриране на ромите
Гражданското сдружение ЛАРГО влага много усилия, настойчиво и системно работи за достигане на актуалните ромски въпроси до различни обществени органи и организации, гарантира ромско участие в тяхното решаване. Натрупаният опит сочи, че младите роми дават интересни и реалистични предложения за това как искат да изглежда светът. Като неправителствена организация ЛАРГО няма проблеми с институциите, партнира си добре с общинската администрация на Кюстендил. Нейни представители присъстват на събития, организирани от сдружението, диалогът е налице, но решаването на част от проблемите на ромската общност в региона се нуждаят от големи инвестиции. Става дума за инфраструктурата на кварталите, за асфалтиране на улиците, за изграждане на ВиК – мрежата, за нови детски площадки, паркове.
„A Friend in Need is a Friend Indeed“ (Приятел в нужда се познава) е името на най-новия проект на гражданското сдружение. Младежи от Кюстендил, Дупница, Пазарджик, Перник, Радомир и София ще се запознаят с американския опит в застъпничеството. Имат добър обучител, който е бил в САЩ по програма Фулбрайт, изследвал е как функционират неправителствените организации там и сам е доброволствал в такава. Сега формират групите, които ще обучава и с които ще се опитат да разработят граждански застъпнически кампании с важни за тях каузи. Заради пандемията, това засега е направено само в Кюстендил, проведени са срещи с представители на няколко държавни институции, предстои такава и с кмета на община Кюстендил, а младежите подготвят въпроси и предложения към него.
ЛАРГО – лицето на Промяната
Най-големият успех за ЛАРГО за тези 12 години е запазването и развитието на организацията. Постигането на устойчивост на гражданските организации е основният проблем на неправителствения сектор. „За съжаление в нашия регион, говоря като цяло за Югозападна България, е слабо развито гражданското движение. Аз знам само три активни организации, които се занимават с проблемите на ромите“, споделя Сашо Ковачев и дава пример с регионалната мрежа, която се е разпадналата, защото другите четири сдружения, учредители на мрежата, не са успели да се развият.
ЛАРГО е пример и затова как се създава кръг от единомишленици, общество на хора, които са готови и правят промени в своя живот, съдействат и на другите около тях да го правят. Организацията работи за гражданското образование на ромите, помага им да разберат, че нещата зависят и от тяхното поведение, и от това как вземат решения. Всичко, което прави сдружението, е прозрачно и публично. Впечатлява добре списваната и динамична негова Фейсбук страница, за която се грижат екипът на сдружението и младежите доброволци, на които е дадена възможност да „качват“ видеа, информация, съобщения за минали и предстоящи събития. ЛАРГО се стреми да умножава своя добър опит, да прилага и успешен чужд, търси подкрепата и сътрудничеството на други граждански организации.
И знаят, че в основата на успеха са добрият екип и екипна работа, активните доброволци и всички, които са отдадени на каузата да подобряват живота на другите. „А това е нещо изключително!“, с преминала през сърцето и ума увереност казва Сашо Ковачев, учредител и председател на кюстендилската гражданска организация ЛАРГО.
Източник: ngobg.info
Снимка: Ларго