Поддръжниците на правата на двойките от един и същи пол претърпяха поражение по време на провелата се на 26 юни 2014 г. сесия на Съвета на ООН по правата на човека. Органът прие резолюция за „Закрила на семейството“, която може да бъде основа за противопоставяне на правата на еднополовите двойки в международното право.
Обръщението в единствено число „семейство“, без да се признава многообразието сред семействата, може да бъде използвано като прецедент, за противопоставяне на правата за ЛГБТ двойките.
Резолюцията не подтиква към драматични действия, а само подканва Върховния комисар по правата на човека да изготви доклад за статута на семейството и да инструктира Съвета по правата на човека да свика „панелна дискусия“ по темата по време на следващата си сесия. Резолюцията не декларира специално, че бракът може да се състои само и единствено между мъж и жена. Саудитска Арабия и Пакистан внесоха изменение, за да добавят към езика си израза за обозначаване на различните семейства, но го оттеглиха след друго изменение посочващо, че твърдението „различните форми на семейство съществуват“ се отхвърля.
Но тази промяна е от голямо значение в дипломатическите кръгове, в които често се водят големи битки за малки изменения във формулировките на думи и изрази. Обръщението в единствено число „семейство“, без да се признава многообразието сред семействата, може да бъде използвано като прецедент, за противопоставяне на правата на ЛГБТ двойките в предстоящите преговори.
Натискът върху законодателството беше воден от Египет и подкрепян от много други страни, които със съвместни усилия се противопоставят на приемането на правата на ЛГБТ двойките в международните споразумения, в това число Русия, Уганда и Катар. Многообразието беше подкрепено от Чили, Уругвай, Ирландия и Франция, но претърпя поражение при процедурния вот.
Представителят на Великобритания порица строго тези, които гласуваха срещу езиковото многообразие, след като то бе отхвърлено, казвайки, че сегашното название „семейство“ изключва разширените семейства, водени от баби и дядовци, самотни родители, както и други, заедно с тези, оглавявани от еднополови двойки.
„Не знам как тези, които гласуваха срещу езиковото многообразие могат да погледнат дете в очите и да му кажат че, защото то не произхожда от наложения модел на семейство, то не е от истинско семейство“ допълни той.
Остин Ръс от Института за човешките права и католическо семейство, който лобира срещу предложенията на ООН за правата на ЛГБТ двойките, заяви, че гласуването отразява широко разпространената опозиция срещу усилията за защита на правата на ЛГБТ в дипломатически споразумения, които много страни възприемат като натрапени от Европа и Съединените щати.
„Победата над различните форми на семейството демонстрира, че ООН е уморен от тези видове дебати“ каза Ръс. „Повечето членове от държавите биха предпочели да се насочат върху проблемите, които засягат целия свят, а не само елитите на Севера.“
Джули де Риверо, която води застъпническата дейност на организацията Хюман райтс уоч в рамките на Съвета по правата на човека каза: „Би било пародия ООН да игнорира действителността, че семействата имат различен облик и форма.“
„Дори намекът, че различните видове семейства не съществуват, не може да направи нищо друго, освен да навреди на децата и възрастните по света, които живеят в тези семейства“, допълни тя.
Източник: buzzfeed.com
Снимка: flickr/keoni Cabral