Сдружение „Ларго – Кюстендил“ (Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение) съществува от 2008 г. Организацията работи в сферата на защитата на ромската идентичност и интеграцията на общността, като дейността й е съсредоточена в Кюстендил и Дупница. Мисията й е подобряване на общественото положение на ромите, развитие и утвърждаване на общостните ценности и визия за собственото място и бъдеще в гражданското общество на страната ни и еманципация на ромите и заемане на позиции в местните общности. За това как се работи по време на криза, накратко разказа председателят на сдружението Сашо Ковачев.
Спокойствие и солидарност. Това е посланието на сдружение „Ларго – Кюстендил“ към общността в момент, когато светът е скован от пандемията, причинена от коронавируса, предадено от неговия председател Сашо Ковачев. След това добавя, че въпреки че на територията на областта няма регистрирани случаи на заболяването, хората са изнервени и неспокойни. Имало е и случаи на агресия. Но не всичко е само в черни краски.
„Епидемията ще увеличи дигиталната грамотност“, твърди Ковачев. В момента „Ларго – Кюстендил“ съдействаме осигуряването на интернет, който ще позволи на децата от кв. „Гиздова Махала“ в Кюстендил и кв. „Изток“, Дупница да учат от къщи.
„Днес проведохме разговор с регионалния инспекторат по образованието за да започнем с осигуряването на интернет в двата квартала. Доставчиците също са готови да съдействат. Сега остава само да получим разрешение от Министерството на образованието, за да организираме процеса“, допълва той.
Животът с „корона“
Извън проблемите, свързани с епидемията, денят на хората, които работят на терен продължава да е натоварен. „Сутринта например трябваше да помогнем за настаняване на една жена в болницата. Жената е с инсулт, животът й е в опасност, а няма здравни осигуровки. Ние трябваше да помогнем с попълването на необходимата документация“,разказва Ковачев.
„Поглеждам през прозореца и виждам, че децата са навън и играят. Родителите няма как да останат у дома, за да се грижат за тях. Въпреки липсата на болни в региона, в общността обаче се събра и обсъдихме конкретни мерки за безопасност. Правилата в ромския квартал в Кюстендил се спазват. Ето например, църквите са затворени, богослуженията се провеждат онлайн“, допълва той, като благодари на местната полиция която съдейства с обяснения за гражданите за да няма паника.
Нужда от помощ
Нужни са маски, които липсват по магазините, твърди Ковачев. Той потвърди готовността на здравния съвет, чиято роля е да съдейства на властите в трудни ситуации да се отзови в случай, че Районният здравен инспекторат има нужда от тях.
Също така, сметоизвозването трябва да продължи, а улиците да се дезинфекцират, допълва Ковачев.