3000 деца чакат да бъдат осиновени. Това съобщи пред ТВ 7 Детелина Котевска от Агенцията за социално подпомагане. Децата, които търсят семейства, са доста повече от желаещите да приберат вкъщи изоставен малчуган. 1460 са брачните двойки, които са подали документи за осиновители. Парадоксалното е, че въпреки немалкото желаещи да станат родители все още в детските домове остават много деца. Причината е, че българите имат претенции за хлапето, което ще приберат, уточни Котевска. Повечето семейства желаят то да е етническо българче и за предпочитане да е бебе. Но такива пеленачета все по-малко се намират. Поотрасналите дечица от ромски произход масово не са желани. Заради което се стига до парадокса домовете да са пълни, а кандидат-родителите да чакат с години.
Според социалните работници този проблем почти не съществува при чужденците, подали документи за осиновяване у нас. Чуждестранните семейства били готови да приберат първото дете, което им се предложи, без оглед на раса или здравословно състояние. „Децата са еднакви”, поясниха от Агенцията за социално подпомагане .
952 са били осиновените малчугани през изминалата година, отчете Котевска. През 2012 г. в цифрата се наблюдава спад – едва 600 са прибраните в нов дом деца към септември. Процедурата по разглеждане на документите на желаещите да станат майки и татковци трае до три месеца. При необходимост от службите могат да поискат още месец отгоре, преди да вземат окончателно решение. По закон две години след това социалните работници трябва да наблюдават как малките се интегрират в новите си къщи.
250 000 са двойките с репродуктивни проблеми у нас. Повечето от тях не разчитат на осиновяване, за да се сдобият с рожба. Диагностицираните с безплодие имат право на три субсидирани от държавата опита за зачеване инвитро.
Източник: Преса