Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ) предлага законодателни промени в Семейния кодекс (СК) и в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), за да се постигне доброволно изпълнение за предаване на децата от единия на другия родител и да не се стига до травмиращи за децата ситуации. Това се разбра по време на конференция, на която изпълнителите отчетоха дейността си за 2015 г. и представиха идеите си за законови промени.
Председателят на камарата Георги Дичев обясни, че делата за предаване на деца са изключително тежки. “Броят на делата не е много. Но не гледаме количеството, а проблема”, заяви той. Законът не позволява на съдебните изпълнители да действат ефективно, като единствената им възможност, когато няма доброволно изпълнение, е физическо предаване на децата чрез сила.
Режимът за виждане с родителя, на когото съдът не е предоставил права, най-често е в събота или неделя, но предаването се случва трудно. Според сега действащия закон на родителя се изпраща покана за доброволно изпълнение, но ако няма съдействие, тогава ЧСИ-тата преминават към принудително изпълнение, което става само чрез физическо предаване на детето. Според камарата е необходимо да се акцентира на превенцията и санкциите, а не върху самото предаване. Предложението им за промяна в ГПК е да се налагат глоби за всяко неизпълнение и НАП да възложи събирането на тези глоби на същия съдебен изпълнител в рамките на вече образуваното производство. Така според камарата чувството на безнаказаност ще изчезне и родителят ще знае, че при всяко неизпълнение на задължението му да предаде детето на другия родител той ще бъде санкциониран.
Освен според тях е нужна и промяна на Семейния кодекс, така че съдът да се произнася по-бързо по делата за промяна на родителските права при неизпълнение на ангажиментите.
Камарата предвижда да започне разяснителни кампании, да организира дни на отворените врати, както и да търси съдействие от националния омбудсман. Причината е, че гражданите не знаят правата си в изпълнителния процес и така се стига до момента, в който им се вземат пари, които са защитени от закона за покриване на вземанията на кредиторите им.
Източник: dnevnik.bg