Текст: Надежда Петрова
Ружа Дончева е магистър по право със специализация в корпоративния и търговския сектор, но понастоящем е Програмен директор и главен координатор на Център за детско развитие „Усмивки“ във Варна, управляван от Фондация „Докова и Доков за бъдеще“. Ако ви изненадва този професионален трансфер, то значи не познавате живота – той често криволичи и те завлича на неочаквани от теб места, които обаче се оказват точно твоите, точно в този момент.
Фондацията е част от Национална мрежа за децата и тъй като най-голямата инвестиция на всяка организация, са хората, които са ѝ се посветили, се радваме, че се срещаме с нея.
„Ето я, идва нашето слънчице“ – информира ме доволно една от педагожките в екипа на центъра. Ето я, наистина идва – и мигновено предизвиква усмивки по лицата на всички. А аз ставам все по-любопитна да разбера как тази бизнес дама днес е тук, както и с какво фондацията подкрепя нуждаещите се деца, не само в морската ни столица, а и в страната.
Ружа, разкажи за себе си.
Юрист съм по професия – 20 г. работих в корпоративния и морски сектор, но преди три години взех изненадващо за мен бързо и просто лично решение, осъзнавайки стреса, в който се намирам и опитвайки се да предотвратя бърнаут. Напуснах с решението да си поема въздух, но 6-7 месеца по-късно избухна войната в Украйна и тъй като имам много приятели бесарабски българи не можех да остана безучастна и се гмурнах смело и безотговорно в доброволчеството и неправителствения сектор.
Какви са били връзките ти с бесарабските българи?
През 2010 посетих няколко пъти Украйна по различни фестивали, а може би година по-късно съвместно с Офроуд България организирахме посещение на бесарабски младежи у нас. В началото първо ние направихме обиколка на Украйна с местата, където са те, а после от наша страна докарахме две групи с младежи на посещение в България. Това беше уникално преживяване! Тези деца, в момента, в който стъпиха на българска земя, започнаха да я целуват! Те цял живот са си мечтали да дойдат у нас. Заедно посетихме някои от стоте национални обекта, бяха супер щастливи с всичките ни книжки, печати, лепенки, невероятно преживяване беше за тях.
Взеха си пръст, българска почва за бабите и дядовците им! Тези младежи някакси възродиха българския дух в мен.
Те ли те мотивираха да застанеш в центъра на организацията на първия бежански център у нас?
Цялостната ситуация. Аз винаги съм била активна и съм участвала в различни доброволчески инициативи. В момента, в който във Варна в Двореца на културата и спорта се сформира първия бежански център в България, два дни по-късно бях доброволец вече на място, а след това и координатор на корпоративната хуманитарната помощ и координатор при посещения на международни делегации на различните агенции на ООН. Това, което направихме с десетките доброволци за посрещането на първите вълни от бежанци, от хиляди майки с деца, беше чудовищен труд. Тази съпричастност в града ни ме накара да се гордея с варненци!
Някъде в този момент Фондация „Докова и Доков за бъдеще“ се свързаха с мен, за да обсъдим какво може да измислим като подкрепа, но в по-дългосрочен план – решихме това да е създаването на детски център „Усмивки за Украйна“.
Имаше ли интерес към услугата?
Украинските майки с деца бяхааа… стотици. В началото направихме график за смяна на всеки две седмици, за да дадем възможност на колкото се може повече деца да посетят центъра. Списъкът със желаещи беше пълен по два месеца напред, а центърът все пак е с ограничен ресурс.
В допълнение дадохме възможност и на самите майки да работят в центъра. Избрахме педагози и психолози, които наистина имаха нужда от работа, нямаха други средства, разчитаха само на себе си и беше жизненоважно да си намерят работа.
В началото започнахме само с украински деца, постепенно отворихме центъра за всички деца в риск, както и за деца със специални потребности. И постепенно нашият център се превърна в Център за детско развитие „Усмивки“ – децата получават подкрепа за своето образователно развитие, работим активно за развитие на емоционална интелигентност, развиваме творческия им потенциал.
Работите ли по специални системи?
Разбира се! За жалост, това, което осъзнахме е, че освен изоставане в развитието по обективни причини – ковид, война…., огромна част от децата са със специални потребности. Това беше шок за мен. Шок, в който разбрах, че дори за българските деца има ограничения за приема им в детски градини и училища, камо ли за децата бежанци или мигранти. Точно това е и причината с Управителния съвет на фондацията да продължим да се борим за тези деца и да отворим центъра за всички, които имат нужда от подкрепа.Добри са програмите, по които работим! Освен стандартните методики за ранно детско развитие, фина моторика и подготвителни групи за училище, имаме часове по музикотерапия, АРТ терапия, творчески работилници, йога за деца, играем ролеви образователни игри, наблягаме на игрите за приобщаване, а от специализираните системи нашите преподаватели притежават сертификати по международната система PECS®. Програмата, с която много се гордеем е LEGO® Education, защото е и най-забавна за децата. Това е специална система за ранно детско развитие, свързана със STEАM (Science Technology Engineering Art Math) обучения, които наблягат на метода “учене чрез игра”, за да отворят света към математиката, науката и езиковите умения на по-малките. Насърчава се любовта към откриването и изследването в децата, за да се подпомогне развитието на социални и емоционални умения важни за ученето през целия живот.
Знам, че фондацията финансира и много други дейности и проекти.
Подкрепяме Фондация „Живот със Синдром на Даун“ с проекти по адаптирано плуване за децата във Варна, предоставяме нашето пространство в Център за детско развитие „Усмивки“ за игри и забавления на децата с Даун, а за техните родители организираме групи за родителска подкрепа и взаимопомощ с участието на психолог – модератор.
От началото на пролетта фондацията откри още един детски център, който е в София – казва се „Таланти“. Центърът е посветен на подкрепата и развитието на млади таланти в областите на шахмата, изкуството и музиката.
Още от основаването си Фондация „Докова и Доков за бъдеще“ работи по две каузи, които са много лични за Управителния съвет:
Първата е, че подкрепяме неонатологични отделения в страната като даряваме медицинско оборудване – вече трета година правим дарения като доставихме кувьози в гр. София и гр. Добрич, както и реанимационен кът в гр. Велико Търново.
Втората кауза е, че подкрепяме проекти за запазване на културно-историческото наследство в България. Една от първите ни дейности в това направление е откупуването от чужбина на архива на Жорж Нурижан и публикуването му в www.svobodniarhivi.com – първата в България платформа за безплатни архиви и исторически изследвания. Това е уникална възможност всеки да може да се запознае със значението на българите в освободителните войни и цената на това днес да бъдем свободни!
А най-новият ни проект, по който работим е част от програмата ни за овластяване и личностно израстване – това са безплатни обучения за Психо-емоционална независимост. Обученията са предназначени за всички, които желаят да направят положителна промяна в своя живот и да се насочат към по-осъзнат и пълноценен начин на личностно развитие. Идеята не е да ходиш на групови терапевтични сесии водени от психолог, а нашият психолог да те обучи и да ти даде инструментите, с които сам да се справяш в различни и дори кризисни ситуации.
Откъде идва финансирането за всичко?
Финансирането идва от учредителите на фондацията – семейство Докови и техни лични корпоративни партньори, приятели и колеги. Възхищавам се на такъв тип хора – които имат възможности и искат да даряват, да помагат, да накарат с каузите си повече жени и деца да се усмихват! Те го правят от години. Благодарение на тях разполагаме със собствен финансов ресурс, който покрива всички дейности и направления, в които работим. Да, участваме в проекти, по някакъв начин може да спечелим и допълнително финансиране, но това не е основният ни предмет на дейност. Заради това сме уникални! Просто имаме възможност да инвестираме в направленията, в които работим, без да се налага да чакаме да спечелим някоя програма, за да си настроим проектите според нейните нужди.
Единственото, което е странно, е че организациите у нас не ни познават. Голяма част от тях нямат представа кои сме, какво точно правим и наистина колко много неща сме свършили без да разчитаме на никого. Но пък ние ще продължаваме да го правим!
Защото за нас щастието е в това да даряваш, да променяш съдби и да сбъдваш мечти… за едно по-добро бъдеще!
„Променяме съдби, сбъдваме мечти“ – това е мотото на фондация “Докова и Доков за бъдеще”, създадена в резултат на мечтата за по-добро бъдеще. Мисия на фондацията е с каузите си да предизвика повече хора да се усмихват, повече жени и деца да живеят достойно, повече личности да се развиват и по този начин да осъществи една обща мечта – за един по-щастлив свят. Основна цел на фондацията е да привлече вниманието на обществото към важни теми и проблеми чрез организация на мащабни инициативи и подкрепа на значими каузи.
Фондация „Докова и Доков за бъдеще“ започва своята дейност в края на 2021 година като още от началото на 2022 разширява и развива дарителски кампании в различни направления.