Родители на деца с увреждания излизат на протест на 6-ти април. Протестът ще бъде подкрепен от най-малко 20 организации от 10 града с настояване за ’’Гарантиране на лична помощ за деца /лица с увреждания.
България е единствената страна в Европейския съюз, в която хората с увреждания и родителите на деца с увреждания всяка година кандидатстват за личен асистент и се молят да бъдат одобрени. В Европа човекът с увреждане разполага с бюджет за лична помощ и има свобода и избор да го управлява.
Така започва открито писмо на родители на деца с увреждания до министър-председателят Бойко Борисов и министрите Калфин и Москов.
Поради липса на официална статистика за броя на децата/лицата с двигателни, умствени или други увреждания у нас, липсва и адекватна социална политика, която да задоволи потребностите им.
В тази връзка родителите на деца с увреждания настояват спешно да се изготви подробен и изчерпателен електронен регистър на децата/лица с увреждания, по заболявания. За същия да бъде осигурена възможност за достъп през интернет при спазване на Закона за защита на личните данни.
Техните искания са следните:
1. Хората с увреждания и родителите на деца с увреждания да получават финансиране за Лична помощ от републиканския бюджет, в размер не по-малък от две минимални работни заплати.
2. Право на лична помощ да имат деца и лица със затруднения в ежедневното си обслужване, обучение и включване в обществения живот , причинени от наличието на увреждане преди пенсионна възраст.
3. Средствата за Лична помощ да се отпускат след анализ на потребностите и определяне на нужда от придружител от отговорните институции/ТЕЛК,НЕЛК, лекуващ лекар/.
4. Лицата и родителите на деца с увреждания да управляват сами личната си помощ.
Недопустимо е хората с увреждания и родителите на деца с увреждания всяка година да се молят за правото си на достоен живот, разчитайки на програми и проекти, писани от чиновници, незапознати с нуждите и потребностите им. Липсата на регистър и статистика за броя на лицата с увреждания прави неефективни и безполезни всички Оперативни програми, се казва още в писмото.
Национална мрежа за децата подкрепя исканията на родителите и родителските организации на деца с увреждания за преразглеждане на политиката за лична помощ и водене на политика, основана на ясни и точни данни и информация, а не на допускания.
Съществуващите в страната законодателство и практики често са в противоречие с принципите, залегнали в Конвенцията за правата на детето, Конвенцията за правата на хората с увреждания и в други основополагащи международни документи за човешките права. Както отглежданите в семейства, така и настанените в специализирани институции деца, са обект на дискриминация и остарели обществени нагласи. В резултат на традиционния подход към тях като към болни деца, които имат нужда предимно, ако не и само, от медицински грижи и съчувствие, нормативната уредба ползва терминология, която предпоставя добронамерено, но в същото време дискриминационно отношение – още при определяне на диагнозата ги третира като загубили (в %) възможност за социална адаптация, пример за което е Наредба № 19 на МЗ от 2000 г. за определяне експертизата на инвалидността при децата до 16 годишна възраст.
Много от детските градини и училищата не са в състояние да приемат децата със специални образователни потребности поради недостъпната архитектурна среда, липсата на индивидуални програми за обучение и на подготвен персонал.
Национална мрежа за децета счита, че са необходими спешни мерки за приоритизиране приемането и практическото прилагане на Международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето (ISF) на Световната здравна организация (СЗО), на база на която да се изготви преглед на действащите в момента законодателство и практика по отношение на оценката и подкрепата към децата и хората с увреждания.
Този подход трябва да залегне и в процеса на нормативно регламентиране на интегрираните здравно-социални услуги, актуализиране на Плана за прилагане на Националната стратегия Визия за деинституционализация на децата в Р България за периода 2016 – 2020 г.; в разработването на стандартите към новия Закон за предучилищно и училищно образование и в приемането на стратегия Визия за подкрепа на родителите и семействата, за което организациите – членове на Мрежата се застъпват вече повече от 3 години.
Източник: actualno.com
Снимка: freeimages.com