Национална мрежа за децата изпрати до отговорните институции становище във връзка с подготовката на Плана за възстановяване и устойчивост на България. С него изразяваме позицията, че в секция „Справедлива България“ е необходимо да се добави и дълго отлаганата Реформа в областта на детското правосъдие.
Реформа в областта на правосъдието, без реформа в правосъдието за деца, не би постигнала поставените в Плана цели за икономическо и социално възстановяване от кризата, породена от COVID-19.
След поемането на ангажимент за реформа в Концепцията за държавна политика в областта на правосъдието за детето през 2011 г. и Пътната карта за нейното изпълнение от страна на държавата през 2013 г., многократно сме заявявали, че детското правосъдие следва да бъде един от приоритетите в политиките за деца в България.
Има остра необходимост от спешни мерки за цялостна реформа в сферата на детското правосъдие, отмяна на Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и приемане на законодателство, гарантиращо подкрепата и защитата на правата на децата в конфликт със закона (като например приемане на Проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица, по чието обсъждане и гласуване от 2018 година насам няма напредък).
Намираме за притеснителен факта, че според данните от Инфостат общият брой деца, водени на отчет в педагогически стаи, е постоянна бройка в диапазона около 9000. 119 са децата в четирите интерната по реда на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, които живеят при тежки условия – без адекватен достъп до здравеопазване и образование и подходящи битови условия.
Ключово за реформата е закриването на местата за настаняване на малолетни и непълнолетни лица, извършили противообществени прояви, а именно социално–педагогически интернати (СПИ) и възпитателни училища-интернати (ВУИ). Те трябва да бъдат заменени с алтернативни услуги, които осигуряват ефективна защита и хуманни корективни мерки според концепцията на възстановителното правосъдие.
Обръщаме внимание също, че в Стратегията на Европейския съюз за правата на децата (2021-2024), една от основните тематични области е именно правото на децата на детско правосъдие.
Снимка: pixabay.com