Около нас има много информация и хората често имат различно отношение към нещо, което се е случило. Едни го одобряват, а други – не. Различните мнения са нещо хубаво. Дори споровете са полезни, защото така се раждат интересни идеи и добри решения. Всяко дете и всеки възрастен има право на мнение, на това да вярва в нещо и да го защитава. Това ни прави свободни. Но сред новините има и такива, които целят да ни заблудят и да ни накарат да мислим точно определено нещо, вместо да имаме свое собствено мнение. Наричаме такива новини “фалшиви”. И е много лесно да ги разпознаем.
Фалшива новина е тази новина (по телевизията, в интернет сайт, във Фейсбук, Инстаграм, Тик Ток), в която се съобщава нещо невярно, за да може хората да се уплашат, да се скарат и да се почувстват слаби. Такава новина често използва емоции и то отрицателни. Обикновено фалшивите новини имат много краен и обвинителен език, а заглавията са гръмки (понякога започват с “ШОК!”, “БОМБА!”, “УЖАС!!!!”). Това, което четем или виждаме на снимка или видео, внушава страх и усещане, че няма изход, че всички сме в опасност. Такива новини често се подиграват с демокрацията и европейските ценности – толерантност, равенство, диалог, равни права.
Много пъти фалшивите новини се споделят от така наречените “тролове”. Всеки от нас е чел коментари от тролове, например във Фейсбук. Интернет троловете обаче не са като онези от приказките – зелени, космати, страшни. Те са хора като нас, но са се скрили зад фалшиви профили и пишат в различни сайтове и във Фейсбук (фалшиви са, защото имат измислено име и чужда профилна снимка). Троловете по цял ден споделят неверни новини с цел да разделят и паникьосат обществото.
Фактите, които разказва една фалшива новина, не са информация, а напротив – те са дезинформация, неистина. Дезинформацията води до точно обратното на това, което ни дава демокрацията: да сме активни, сплотени, готови да чуем и разберем другия, приемащи. Важно е да можем да се пазим от фалшивите новини, за да можем да сме свободни, а не да правим каквото иска някой друг, защото сме изплашени.
Какво да направим, за да проверим дали една новина е вярна?
Често фалшивите новини само съобщават нещо, но не посочват име на човек или организация, която твърди това. Това се прави, за да не знаем в кой друг сайт да проверим дали нещо е вярно или не, а директно да примем, че казаното е истина.
Можем да потърсим дали други сайтове, на които вече вярваме, казват нещо по някаква тема и какво е то.
Фалшивите новини представят само едно мнение и не дават думата на хора или организации, които може да мислят нещо друго. Така те представят само една гледна точка, а не всички възможни. И превръщат само едно определено мнение в единствена истина.
Ако е посочена само една гледна точка, отново можем да потърсим други статии и да видим има ли други мнения по някаква тема и какви са те. Така ще сравним, ще знаем повече и ще имаме свое решение какво е мнението ни по някакъв въпрос.
Можем също да прочетем в секцията “За нас” кои са авторите на информацията и да помислим дали им имаме доверие.