„Ранното включване в образование на ромските деца дава много добри резултати. Това показват както различни теоретични изследвания, така и практиката. На местата, където ромските деца започват да бъдат обучавани още от детската градина, процентът на незаписали се след това в училище или отпаднали от учебния процес е много нисък. Това е още едно потвърждение за необходимостта държавата да осигури възможности за равен старт на всички българи, независимо от кой етнос са“, подчерта вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, който откри 11-тото заседание на Експертния комитет по въпросите на ромите към министрите на Съвета на Европа. Дискусията се организира по линия на българското председателство на Съвета на Европа.
„Темата за успешните политики за интеграция на ромската общност е сред важните за българското председателство на Съвета на Европа и тя е част от общоевропейската визия за интеграция на този етнос в отделните държави“, отбеляза вицепремиерът. Като приоритетни за България мерки за интеграция на ромите той посочи ранното детско развитие и ранното включване в образователната система, развиването на медиацията, насърчаването на заетостта и подобряването на жилищната политика. Именно медиацията той определи като една от много успешните мерки за интеграция на ромската общност в България. „Медиаторите са част от общността и говорят на езика на тази общност. Тя ги припознава, много бързо ги допуска до себе си, вслушва се в тях. Там, където има медиатори, отчитаме значителен успех в подобряване на здравнaта култура и семейното планиране“, подчерта вицепремиерът. Той изрази надежда, че тази програма ще продължи и в бъдеще и прояви готовност за споделяне на добрия опит от нея на европейско ниво.
Министър Калфин увери също, че държавата използва различни финансови възможности – и бюджетни, и по Европейския социален фонд, за да реализира различни програми за обучение и заетост, към които могат да се включват и роми. „Ние не правим разлика между отделните етноси, когато създаваме различните програми на МТСП. Много се надяваме обаче, че ромската общност проявява и ще проявява все по-голям интерес към тях“, допълни още той. Вицепремиерът подчерта, че държава е в ефективен диалог с неправителствените организации, които работят за интеграция на ромите. „Разчитаме на неправителствените представителни организации на ромски етнос и сме отворени към всички добри предложения, защото само с общи усилия можем да постигнем значими резултати“, посочи още министърът.
Източник: mlsp.government.bg
Снимка: freeimages.com