Периодът на ранното детство оказва съществено влияние върху развитието на личността и има дългосрочен ефект върху живота на човека. Поради пластичността на детския мозък, ранната намеса оказва най-значими ползи за развитието на детето. Забавеното развитие през първите години води до по-слаби образователни постижения и намалена икономическа активност и производителност в зрялата възраст, както и до по-високи разходи за здраве и социална защита.
В този контекст от ключово значение е подкрепата на родителите в това да отглеждат своите деца с увреждания или затруднения в семейна среда, както и да могат по адекватен начин да насърчават развитието на техния потенциал. Услугите за ранна детска интервенция (РДИ) са световно доказан начин за предоставяне на такава подкрепа, като те все повече се превръщат в глобален приоритет.
Ние от Национална мрежа за децата споделяме тези концепции и принципи и в рамките на проект „Да подредим пъзела: устойчив семейно-ориентиран подход и ранна интервенция в България“ създадохме Визия за ранна детска интервенция (pdf, 155 KB). Документът обединява и систематизира знанието и опита на организациите членове, които развиват подобни услуги. Той цели постигане на общо разбиране сред професионалистите за важността и съдържанието, необходимите ресурси, знания и умения за прилагане на семейно-ориентирания подход и ранната интервенция, както и постигане на обща концепция за тяхната регулация и бъдещо развитие. Визията ще бъде база за застъпнически дейности за създаване на национална система от услуги за ранна детска интервенция, така че всяко дете със затруднения и неговото семейство да бъдат подкрепени.
Визията разглежда няколко основни теми:
- Ролята на ранната детска интервенция в гарантирането на правата на децата с увреждания и затруднения в развитието
- Основните цели, принципи и подходи на услугите за ранна детска интервенция
- Контекст и първи стъпки на ранната детска интервенция в България
- Препоръки за развитието на ранната детска интервенция у нас
Проектът е насочен към мобилизиране на усилията и ресурсите на неправителствения сектор, международните организации, донори, национални и местни власти и всички заинтересован страни, които работят в областта на ранната интервенция, като ги обедини в обща застъпническа и комуникационна стратегия, свързана с политиките и правната регулация на ранната интервенция в страната.
Ако имате нужда от подкрепа, можете да се свържете директно с организациите, които предлагат тези услуги по ранна детска интервенция – Карин Дом във Варна, Фондация „За Нашите Деца“ в София и в Пловдив, Фондация „Нашите недоносени деца“, Сдружение „Дете и пространство“, Сдружение Еквилибриум в Русе.
Проектът е подкрепен с безвъзмездна финансова помощ от Фондация „Институт Отворено общество“.
Визия за ранна детска интервенция (pdf, 155 KB)