Януари е месец за борба с рака на маточната шийка – заболяване, което може да бъде предотвратено с ваксинация.
В световен мащаб заболяването е както четвъртият най-разпространен вид рак, така и четвъртата най-честа причина за смърт от рак при жените. България конкретно е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от рак на матката, като у нас това е втората по честота причина за смърт при млади жени между 15-44 год. след рака на гърдата.
А всъщност човешкият папилома вирус (HPV), който е водеща причина и за това, и за други ракови заболявания, може да бъде предотвратен с неутрална по пол ваксинация и редовен скрининг. Вече 11 години страната ни има въведена Национална програма за превенция на рака на маточната шийка, а ваксината за момичета 10-14 години се осигурява от държавата и не се заплаща от пациентите. Така България е част от над 150 държави по света с работещи ваксинационни програми. У нас обаче ваксинационното покритие остава едва 3%. За сравнение – по данни на СЗО ваксинационното покритие на Норвегия е 91%, на Португалия – 89%, на Испания – 81% – страни, в които заболяването на практика е почти изкоренено и цяло поколение ваксинирани родители вече са ваксинирали своите деца.
Мисинформация и фалшиви новини са сред причините нивата на ваксинация да остават ниски, казва Пламена Николова, директор “Политики за децата” в Национална мрежа за децата и съпредседател на европейския проект PROTECT-EUROPE, който работи за по-добра информираност на лекари и млади родители за ваксината срещу заболяването. По думите й много хора в ЕС не са наясно какви рискове крие Човешкият папилома вирус и, че превенцията е възможна.
Без решителни действия случаите на рак в ЕС ще се увеличат с 24% до 2035 г., сочи статистиката. Бъдете запознати с проблема!
Цервикалният карцином засяга най-често жени над 30-годишна възраст. Инфекция с определени щамове човешки папилома вирус (HPV) е основната причина за рак на шийката на матката.
HPV е често срещан вирус, който се предава чрез сексуален контакт. Поне половината от сексуално активните жени ще имат HPV в даден момент от живота си и рискът от поява на рак е предотвратим. Необходими са информационни кампания за нуждата от превенция на свързаните с HPV заболявания и за абсолютната безопасност на модерната HPV-ваксина.
У нас националната програма предлага възможност за безплатна ваксинация срещу HPV на момичета между 10 и 14 години, която се поставя от личния лекар. Ваксината е деветвалентна – предпазва от девет от най-опасните щамове HPV и дава възможност за превенция на много онкологични заболявания. Какво трябва да знаете за 9-валентната ваксина, която се поставя от 9 до 45-годишна възраст, научете от интервюто с доц. д-р Йорданка Узунова, ръководител на Клиниката по педиатрия в болница „Лозенец“ и представител на Коалиция HPV, за Портал на пациента.
Ето още източници, от които да се информирате:
Какво представлява заболяването – статия на Портал на пациента.
Още информация и данни за България и другите държави с национални програми за превенция на рака на маточната шийка е достъпна в актуалния наръчник на Българската педиатрична асоциация тук.
Много информационни ресурси са достъпни и в сайта на Коалиция HPV.
Напомняме, че през лятото на 2023 г. Българската педиатрична организация настоя да се ускори изпълнението на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, като целта е процентът на ваксинирани в целевата група да нарасне до 15 през първата година, на 25 през втората, а през третата да достигне 35%.
Човешкият папилома вирус не засяга само жените, но и мъжете, като се смята за причинител на над 10 злокачествени заболявания. Над 90% от случаите на инфекция остават незабелязани, което води до тежки и сериозни последици. Поради тази причина в немалко държави се ваксинират както момичетата, така и момчетата на възраст между 9 и 19 години. През последните месеци от Министерството на здравеопазването дадоха заявка да обмислят включването на ваксината срещу ЧВП в задължителния имунизационен календар в България. Очакваме решението на министерството.