Рапортьорите в Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) работиха по темата „Домашно насилие“ – направиха проучване колко мащабен е проблемът в България и създадоха въпроси за интервюта с млади хора. Рапортьорите събраха мнението на 50 младежи на възраст 14-18 години. От тях 30 са момичета и 20 момчета.
„Рапортьори“ е съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2021 – юни 2022 г. седем екипа от младежи изследват седем значими теми, които самите те определиха като важни за тях и общността, в която живеят.
Екипите изследваха какво е възприятието на респондентите по отношение на феномена домашно насилие. Най-честите асоциации на младите хора са малтретиране на деца, което включва упражняване на физическо и психическо насилие от страна на родителите. Друга често срещана асоциация е упражняване на насилие между родителите, както и унижаване и нараняване на различни членове на семейството. За младите хора домашното насилие обикновено е системно и за него липсва основателна причина.
Изследователските екипи се интересуваха какво поражда домашното насилие. Според анкетираните, най-често е резултат от личностови особености, формирани в хода на индивидуалното развитие и традиция в семейството (трансгенерационно предаване на насилието). Друга често среща асоциация е влиянието на културата, нейната толерантност към различни форми на насилие. Според младежите, нарушените взаимоотношения, по-конкретно неглижирането и конфликтите, както и ревността, водят до домашно насилие.
Най-често срещаните последици за децата, които са жертва на домашно насилие, според изследваните лица, са травматични и включват психични проблеми като страх и неувереност, развиване на зависимост и депресия. Младежите отчитат, че преживеният опит може да доведе до неговото възпроизвеждане, а именно децата да започнат да упражняват насилие. По отношение на децата, които са свидетели на домашно насилие, най-често срещаните последствия отново са свързани с травматизъм, насилствено поведения към деца, както и отключване на психични проблеми.
Според младите хора, най-подходящо е да се потърси помощ от психолог при наличие на домашно насилие. Друга често срещана асоциация е свързана със съдействие от страна на институциите (социалните служби, полицията). Като възможност младите хора разпознават разговора с този, който причинява насилие, както и търсене на подкрепа от близки на семейството.
Респондентите смятат, че домашното насилие може да се предотврати, ако семейството, в което има насилие, получава психологическа подкрепа. Друга асоциация е свързана с възможността да се провеждат разговори, както с този, който причинява насилие, така и с този, който е обект на насилие в семейството. Тези разговори могат да бъдат водени от роднини или други близки на семейството.
При ситуация на домашно насилие анкетираните са на мнение, че децата трябва да се обърнат към психолог. Други чести асоциации препращат към полицията, учителите или приятелите. Националната телефонна линия за деца 116 111 също е разпозната като възможност за търсене на подкрепа.
Снимка: pixabay.com