Психолозите са особено загрижени за ефекта на пандемията върху децата, които са изправени пред раздяла с приятели и прекъсване на образованието си, пише вестник “Дейли мейл” във връзка с проведено допитване във Великобритания. Тези страхове се потвърждават от анкетата: една трета от родителите казват, че психичното здраве на децата им се е влошило.
Проучването показва загриженост относно трайните щети за децата – 38% от участниците казват, че качеството на тяхното образование се е влошило, а 37% твърдят, че е навредило на бъдещите им перспективи (9% не са съгласни).Общо 42% смятат, че домашното обучение оказва твърде голям натиск върху родителите, а четирима от десет от тези родители, които смятат, че образованието на децата им се влошава, вярват, че няма да могат да наваксат, след като кризата отмине.
Тежестта на опитите да се компенсира затварянето на класните стаи с домашно обучение пада върху майките – 39% казват, че жените са поели най-голяма отговорност.
Някои аспекти на семейния живот обаче са се подобрили, като 19% сега имат по-добри отношения с децата си, в сравнение с 10%, при които е по-лошо.
В анкетата, проведена онлайн между 21 и 23 януари, са участвали 1632 възрастни британци.
Източник: в. Монитор
Снимка: pixabay.com