През месец февруари 2016 г. директорът на Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи (ЦНСТДМ) „Жулевия дом“ в село Лесичово и Отделът за закрила на детето (ОДЗ) в Пазарджик подадоха сигнали в Районната прокуратура по повод обаждане от дете на телефон 112 и във връзка със сигнал от 1 март на Спас Крайнин – стажант репортер в Програма „Хоризонт“ на БНР и доброволец в дома. Репортерът направи поредица от материали със съмнения за нередности в Центъра след като е разговарял с няколко деца, настанени там.
В резултат на това бяха извършени редица проверки от компетентните контролиращи органи – Дирекцията за социално подпомагане, Отдела за закрила на детето, Инспектора „Детска педагогическа стая“, Инспекцията по труда – гр. Пазарджик; Община Лесичово и Държавната агенция за закрила на детето. Бяха образувани и няколко прокурорски разследвания.
Проверките обхванаха дейността на Центъра за настаняване от семеен тип „Жулевия дом“ от разкриването му през 2011 година. Проверяващите органи не констатираха нарушения в работния процес и с настанените в „Жулевия дом“ деца, поради което бяха прекратени и прокурорските разследвания.
По време на проверките, при които имаше и лични нападки срещу директора на дома Нена Топчийска, нейни колеги от Дома в село Видраре, където тя е работела преди години, направиха подписка в нейна защита.
Национална мрежа за децата неведнъж е изразявала мнението, че е изключително важно да се подават сигнали, когато има съмнения за насилие над дете, но в същото време трябва да се позоваваме на факти и да си даваме сметка за трудността и спецификата на работата в подобни ситуации. Нашата цел е винаги да се гарантира най-добрия интерес на детето, но това не бива да се превръща в повод за необосновани атаки.
Снимка: stockvault.net