Както всяка година, и тази Годишна среща даде възможност членове и партньори на Национална мрежа за децата да разменят информация за различни практики и да се заредят с нови идеи.
В срещата участие взеха над 220 участника – представители на организациите – членове на Национална мрежа за децата, представители на общини, на училища, както и други професионалисти, работещи с деца, и, разбира се, самите деца и млади хора.
Програмата включваше провеждането на срещи на четирите тематични работни групи – „Образование“, „Детско правосъдие“, „Семейство“ и „Здраве“.
Участниците в групата „Правосъдие” наблегнаха върху нуждата от по-ефективно прилагане на европейските норми в сферата на правосъдието за деца. Те обсъдиха по-обстойно прилагането на Директива 2012/29/ЕС, което беше застъпено по време на презентацията на проекта „Чуй детето – приятелско към детето правосъдие” на Института по социални дейности и практики.
Едни от основните акценти в дискусията на Тематична работна група „Семейство” бяха свързани с нуждата от повишаване на капацитета на Отделите за закрила на детето и от по-активно участие на НПО в общинските съвети. Ролята на социалните работници в училището, оценката на качеството на социалните услуги и понятието „дете в риск” също бяха сред обсъжданите теми.
Изложение на добри практики запозна аудиторията с работата на много и различни организации.
Панелът „Училището като център в общността“ представи най-добрите възможности за партньорство между училищата и неправителствените организации.
В рамките на панела „Сътрудничество между общини и неправителствени организации“ бяха обсъдени модели за по-ефективна работа на местно ниво и възможностите за партньорство между гражданските организации и местните власти за по-ефективна подкрепа на семействата. По време на панела зам. министър Зорница Русинова представи възможностите за съвместно използване на Оперативните програми, както и беше представена инициативата „Община – приятел на детето“ на УНИЦЕФ
В рамките на Годишната среща на Национална мрежа за децата се проведе посещение на практики , по време на които участниците имаха възможност да се запознаят отблизо работата на SOS Детски селища и техния Младежки дом, работата с ученическите парламенти и училищните общности на Център за междуетнически диалог и толерантност Амалипе и социалните услуги, предоставяни от Международната социална служба.
Семинарът „Шестте принципа за основано на правата на децата разработване и прилагане на програми и проекти“ даде възможност да се обсъдят опит и мнения по темата за етичните измерения на работата на Национална мрежа за децата и да се обменят идеи за това, как да се усъвършенства тя. Участниците в панела обсъдиха какво всъщност означават шестте принципа: „Работа, основана на правата на децата“, „Детско участие“, „В най-добрия интерес на детето“, „Недискриминация“, „Не причинявай вреда“ и „Работа, основана на силните страни“. Участниците в панела търсиха начини за прилагането на тези принципи на практика.
Общото събрание на Мрежата за децата, което също се проведе по време на Годишната среща, приветства новите организации – членове и гласува отчета за 2014 и плана за 2015 г. Общото събрание избра един нов член на Управителния съвет на Национална мрежа за децата – Иван Иванов от фондация „Агапедия – България“ и един нов член на Контролния съвет – Калоян Дамянов от Националната асоциация на ресурсните учители.