Проучване, проведено от Сдружение ИДЕА, което администрира дейността на Социалната чайна в град Варна, показва как социалните предприемачи се справят с извънредното положение.
Акцентите бяха изпратени с отворено писмо до управляващите:
„В последните години в България навлиза една форма на икономическа активност –
социалното предприемачество, която е изцяло ориентирана към подпомагането на пълноценния живот и включване именно на уязвимите групи граждани – хора с физически и ментални увреждания, младежи, израснали без родители и др.
Социалното предприемачество е изключително силен инструмент за преодоляване на социални проблеми и резултатите, които такъв тип организации постигат, създават както финансова, така и нефинансова стойност. Голяма част от тези предприятия, поради спецификата на целите си и дейността си изключително трудно могат да се възползват от предвидените от правителството мерки за подкрепа на бизнеса.
Обръщаме се към Вас, за да алармираме за спешната нужда от включване на социалните предприятия сред приоритетните сектори за подпомагане от страна на държавата в настоящата кризисна ситуация.
В периода 03.04-10.04.2020 г. беше проведено онлайн проучване, в което се включиха 30 социални предприятия от България. Прочуването цели да регистрира моментното състояние и реакция на социалните предприятия и ефекта, който има въведеното извънредно положение в дългосрочен план спрямо тяхната социална дейност.
Смятаме за необходимо да подчертаем вярата си в диалога между социалните
предприемачи и релевантните институции, както и желанието ни да допринесем за
възстановяването както на икономическия, така и на социалния сектор – защото все пак в даден момент извънредното положение ще приключи и всички заедно трябва да опитаме да допринесем за новата динамика, в която ще живеем.
Целият доклад от проучването е достъпен на http://thesocialteahouse.bg/новини/, а основните акценти са следните:
1) 41% от социалните предприятия посочват, че пред тях има непреодолими пречки да
осъществяват дейността си, докато 39% запазват само част от дейността си и
функционират на ръба на оцеляването.
2) Едва 8 % посочват, че са успели да преструктурират дейността си, което се
предполага, че важи предимно за онези предприятия, които оперират основно в интернет.
3) От направеното проучване става ясно, че за над 72% от респондентите, текущата ситуация и преустановяването на работа в момента ще доведе до негативни последици за целевата група, тъй като в голямата си цялост при тях липсват умения за адаптиране, а липсата на взаимодействие и подкрепа оказва негативно влияние върху постигнатите
резултати за лицата от уязвими групи и/или в неравностойно положение.
Навременната подкрепа от всички релевантни институции е критично важна за сектора, защото е ясно че в определен момент от социалните предприятия се очаква да възобновят дейност, да отворят и да постигат дори в по-голяма степен социалната си отговорност и ефект. За много от сочените за успешни примери за социално предприемачество, това е на ръба на възможното в сегашния контекст на несъществуващи финансови и други инструменти за подкрепа.
Споделяме резултатите от това проучване с притеснение, но и с мотивация да намерим решение и правилна посока за ползотворно партньорство между сектора на малкото социални предприятия в България и институциите.
Именно по тази причина търсим спешна възможност за включване на социалните
предприятия сред приоритетните сектори за подпомагане от страна на държавата, чрез фиксирана целева помощ към социални предприятия на месечна база, която да им помогне за продължаване на дейността и покриване на фиксиранирани разходи (наем, режийни и други, разсрочване на задълженията към държавата, подкрепа за заплати за служителите създаване на програми за финансиране от донори, държава и местни власти на организациите, по време на извънредното положение).
Надяваме се споделените резултатите да бъдат полезни и да подкрепят всички
заинтересовани страни в съставянето на работещи стратегии за подкрепа на сектора.
Проучването и докладът са изготвени от:
Илина Мутафчиева, Александър Куманов и Мая Донева – членове на борда на Сдружение ИДЕА