Протест “Каракачанов, върви си!” е организиран на 14 януари от 14 часа пред Министерския съвет. Той призовава към оставка на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов заради изказването му, направено в село Войводиново и свързано със събитията там: “Циганите в България станаха изключително нагли и търпимостта на българското общество се изчерпа”, каза Каракачанов във връзка с нападението над военнослужещ в селото. Случаят стана повод по заповед на местните власти да започне разрушаване на незаконните постройки във Войводиново.
Българският хелзинкски комитет (БХК) подаде жалба срещу вицепремиера в Комисията за защита от дискриминация и излезе с онлайн петиция. “БХК припомня, че преследването на цели групи хора, обособени по етническа принадлежност, заради деяния на отделни техни членове е незаконно. То е характерно за фашистката идеология и ръководещите се от нея режими. В една демократична държава заместник министър-председателят и министър на отбраната не може да си позволи публично да всява етническа омраза”, отбелязват от правозащитната организация.
Това не е първит случай, в който се събарят незаконни постройки в ромски гета, без да са взети мерки за подкрепа на хората, останали без дом – през 2010 г. такъв имаше с блок 20 в гр. Ямбол, през 2014 г. в кв. Лозенец, Стара Загора. През 2015 цели семейства бяха оставени с деца на улицата, след разрушаване на къщите им в с. Гърмен, община Гоце Делчев. Тогава Мрежа за децата изрази загриженост и отправи препоръки за адекватно справяне с подобни ситуации, в синхрон с международните правила за спазване на човешките и по-специално детските права. През 2016 бяха съборени къщи в кв. Максуда, Варна. Тога съветниците от постоянната комисия по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна се обединиха около мнението, че при евентуално събаряне на незаконни постройки трябва да се задейства кризисен план за защита правата на децата и да бъде създадена комисия, която да координира усилията на всички институции и неправителствени организации, имащи отношение към останалите без дом семейства.
Нищо от тези препоръки и идеи обаче не беше осъществено и през 2019 сме свидетели на същия казус, при който семейства с деца остават на улицата в най-студения сезон.
Извършваното по този начин изселване и събаряне на постройките на практика лишава децата и техните семейства от дом, без да има предвидени каквито и да е адекватни мерки за подкрепа и гарантиране на социалното спокойствие и сигурността на децата. Липсата на адекватни жилищни условия и занемаряването на проблема с години от страна на общинските власти и на други заинтересовани страни води до задълбочаване на “гетоизирането” на ромите и дълготрайно нарушаване правото на достъп на ромските деца до сигурна и здравословна среда, а често и до образование.
Действията на общинските и държавни власти в село Войводиново ще доведат до серия съдебни дела, защото институциите допуснаха да бъде наказана цяла една общност, заради престъпление, извършено от двама роми. Мнението изрази в ефира на Дарик Алексей Пампоров, доктор по социология и доцент в Института за изследване на обществата и знанието при БАН.
Той коментира, че случилото се във Войводиново регистрира три рецидива – саморазправа на пътя, ескалиране на етническо напрежение и събаряне на множество незаконни постройки, което се прави ударно винаги преди местни избори.
Снимка: freeimages.com