Skip links

Проповядването и проявите на ксенофобия и расизъм не са мнение, а престъпление

На 26 ноември 2013 г. Българското общество за лаканианска психоанализа направи обръщение към българските граждани, граждански и професионални организации, държавните управленски и съдебни институции и медиите.

„Изразяваме нашата много сериозна загриженост по повод разрастващите се в последните месеци ксенофобски прояви и публични изявления, във връзка със засиленото търсене на убежище в България на хора, пострадали от различни форми на организирано насилие.

Тревогата ни е още по-голяма, защото това, което се случва в България, става на фона на нарастването на ксенофобията в цяла Европа, в така наречените традиционни демокрации, които са изложени на същия риск от разпад на демократичното функциониране.

Най-големият реален враг на съвременната демокрация е нарушаването на човешките права. Използвайки ксенофобията, нацизмът извърши едно от най-големите престъпления на ХХ век, довело до унищожаването на милиони хора. Крачката от погазване на правата на една група хора към това, правата на друга група и на всеки отделен човек да бъдат погазени, е понякога много малка и е непредвидимо кога тя може да бъде направена.

Ксенофобията се основава на един нормален психичен механизъм на разполагане на онова, което ни ужасява, в един непознат, чужд друг, един не-аз. Това, което не е нормално и е много опасно, затова е забранено от закона, е когато този механизъм се използва, осъзнато или не толкова осъзнато, за насочване на личното и общественото недоволство и омраза към един въображаем враг. Особено голяма е отговорността на политиците и хората, представляващи управлението на страната, съдебната власт и журналистите. Това, разбира се, не отменя отговорността на всеки отделен гражданин или на различните граждански организации.

Ние, психоаналитиците, добре познаваме коварството на този механизъм на човешката психика и затова смятаме за наш дълг да предупредим обществото и всеки един гражданин за опасността, която той крие, ако нямаме необходимата критичност към него.

Проповядването и проявите на ксенофобия и расизъм не са мнение, а престъпление!“

Снимка: temadaily.bg

Прочетете също и:

Стартира първото обучение по проект INSPIRE

Днес, стартира обучението по проект INSPIRE на тема „Стратегическа комуникация за промяна на обществените нагласи по отношение на[…]

Конкурс за проекти за развитие на гражданско образование за ученици

Неправителствени организации могат да кандидатстват с проекти за развитие на гражданското образование на ученици в рамките на третото[…]