СНЦ „Бъдеще за децата с увреждания” е вече СНЦ „Бъдеще за децата”. Организацията е в преходен период, в който разширява своята целева група и дейности.
На официална пресконференция на 12 януари 2015 г. Сдружение „Бъдеще за децата“ обяви своето ново име и старта на нов проект.
От своето създаване през 2003 г., местната организация работи в подкрепа на децата и младежите с увреждания.
„След направено проучване и анализ на ситуацията, отчитаме, че са изпълнени заложените цели в първата стратегия на организацията. Благодарение на дългогодишната и упорита работа на основатели и съмишленици, на територията на община Казанлък се създаде подкрепяща среда за деца и младежи с увреждания и техните семейства, посредством разкриването на социални услуги и реализацията на проекти за социално включване. С течение на времето в дейностите ни започнаха да се включват и други потребители (деца от различни уязвими групи и техните семейства)”, сподели Мария Гинева, изпълнителен директор на Сдружение „Бъдеще бъдеще за децата.
По думите й разширяването на дейността на сдружението като доставчик на социалните услуги „Център за обществена подкрепа“ и „Център за социална рехабилитация и интеграция внася голяма промяна в неговото функциониране. Променя се начина на финансиране – от финансиране по проекти и дарения се добави и финансиране от държавата.
Това разрастване налага увеличаване на екипа и разширяване обхвата на дейностите. Създадена е реална необходимост от включването на различни нива на управление.
Необходимо е бъдещите активности на организацията да бъдат планирани, съобразно новите обстоятелства. В това число – местната общественост и институциите да я припознаят, независимо от промените. Така, ръководството на Сдружение „Бъдеще за децата”, обосновва мотивацията си за разработването и реализиацията на проект в тази посока.
Новият проект „Промяна в действие” е с продължителност 12 месеца и се финансира от Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) 2009-2014 г. – www.ngogrants.bg.
Сдружението подписва Договора за изпълнение на проекта през месец ноември 2014 г., като първите 2 месеца са отделени на период за подготовка. С реализацията на настоящият проект се цели подобряване на финансовата и организационна устойчивост на сдружението. В рамките на неговата продължителнист трябва да бъде изработен стратегически план на организацията, с включени нова мисия и визия, краткосрочни и дългосрочни цели, комуникационна и финансова стратегия, план за мониторинг и оценка. Ще бъде повишен капацитета на неправителствената организация, чрез поредица от обучения за мениджмънт на ръководния екип, стимулиране развитието на наличните ресурси и включването на допълнителни целеви групи – дарители, доброволци, медии и местна общност.
Работата с медиите е ключова дейност в този проект, която цели да създаде подкрепяща среда за развитие на организацията. Също така той дава възможност медиите и екипът на организаицта да се обединят и работят заедно за една кауза.
В рамките на проекта, Сдружението ще учреди и годишна награда – „Бъдеще за децата” с цел да се стимулира дарителството в подкрепа на каузата – за децата на Казанлък. Официалната церемония по награждаването е предвидена за месец юни. Чрез създаването на тази едноименна награда, местната организация, засвидетелства своето уважение към дарители, фирми и граждански структури, който са подкрепили децата.
Номинации ще могат да правят всички организации работещи с деца, училища и детски градини. „Очакваме след реализацията на проекта, Сдружение „Бъдеще за децата” да се утвърди в общността като структура, която работи и помага на всяко дете в риск и неговото семейство”, заяви Мария Гинева.
Програмата за подкрепа на НПО в България е част от прилагането на Финансовия механизъм на ЕИП. Тя е на обща стойност от близо 11,8 млн. евро, осигурени от страните донори Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Програмата предоставя финансиране за допустими неправителствени организации, регистрирани в България и има за цел да подпомогне развитието на гражданския сектор и приноса му за социалната справедливост, демокрацията и устойчивото развитие на страната. Нейн оператор е Институт „Отворено общество” – София в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи”.