Програмата „Роботика за България“ е насочена към обучение на ментори и създаване на отбори по роботика в концепцията на международното състезание за ученици FIRST LEGO League (FLL).
Програмата се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“(ФРГИ), с подкрепата на SAP Labs България.
Цели на програмата:
Чрез обучение на ментори (онлайн) и предоставяне на оборудване на участващите училища, Програмата има за цел да подготви и организира училищни отбори по роботика по концепцията FIRST LEGO League.
По забавен и интерактивен начин ще се насърчи интереса на учениците към науката и технологиите и ще им се даде възможност да работят в екип като истински изследователи. Отборите по роботика са съставени от ученици от пети до десети клас включително. Учениците работят по изпълнението на мисии със създадените от тях роботи и участват в презентация по научноизследователски проекти. Темите на проектите са със социална насоченост.
Дейности на Програмата:
1. Въвеждащо онлайн обучение за менторите, както и 6-месечна виртуална подкрепа по следните теми:
- Конструиране и програмиране на робот с Lego Mindstorm;
- Събиране и анализ на информацията за изследователските проекти;
- Обучение за работа в екип и менторство;
- Правила и условия на състезанието на FIRST LEGO League;
2. Осигуряване на оборудване за дейността на един отбор – комплект Lego с програмируем модул – Mindstorm educations 45544 и състезателно поле.
3. Възможност за участие на отбора на финалния фестивал в София, създаден по концепцията на FIRST LEGO League.
Кандидати:
Програмата е отворена за учители от цялата страна, бъдещи ментори на отбори.
Задължително е един менторски екип да бъде съставен от двама учители, които да са преподаватели в едно и също училище.
Поне един от учителите трябва да има много добро работно ниво на английски език.
Поне един от учителите трябва да има много добро работно ниво на работа с компютър и постоянен достъп до компютър/лаптоп.
Избраните за подкрепа ментори поемат ангажимент да изградят минимум един отбор от ученици от кандидатстващото училище, който да работи поне две години, както и да осигурят съгласието на училищното ръководство за участие в програмата.
Оптималният брой деца за един отбор е 3-5. 2 Начин на кандидатстване Попълнените документи за кандидатстване се изпращат само по имейл в Word формат като прикачени документи на ел. поща: [email protected] до 29.10.2016. Няма да се разглеждат документи, изпратени по друг начин или на друг електронен адрес.
Необходими документи
1. Попълнен формуляр за кандидатстване (един за двамата кандидати)
2. Декларация за съгласие, подписана от директора на съответното училище, в което ще бъде сформиран отборът Автобиография на кандидатите за ментори (Europass формат) на български език.
3. Декларация от екипа от двама учители, кандидати за ментори
Във формуляра се попълва цялата необходима информация, като се използват полетата под съответните точки и се спазват указанията. Един формуляр се попълва от един екип – двамата кандидати за ментори. Декларацията от формуляра и декларацията от директора на училището се изпращат в Word формат, с попълнена дата и имена на деклараторите. Оригиналните декларации трябва да бъдат представени само от одобрените кандидати на етап подписване на договори. При получаването на формуляра, ФРГИ изпраща автоматичен отговор, че имейлът е получен. ФРГИ не носи отговорност за документи, които не се четат, не могат да бъдат отворени или пък не са получени в имейла на конкурса по технически причини. До 3 дни след крайния срок за получаване на необходимите документи на интернет страницата на ФРГИ ще бъде публикуван списък с всички постъпили кандидатури. По преценка на ФРГИ някои от кандидатите могат да бъдат поканени за среща с цел допълнителна информация и уточняване на тяхната кандидатура. Поканата към определени кандидати за среща с представители на организаторите не е гаранция, че тези кандидати ще бъдат одобрени. Интервюто ще е част от оценката на съответната кандидатура. Срещите ще се осъществят чрез Skype.
Критерии за оценка:
а) Сформиран отбор по роботика или демонстрирани възможности и потенциал за сформиране на такъв (оптимален размер на отбора от 3 до 5);
б) Мотивация на кандидатстващите учители да бъдат обучавани като ментори на отбор по роботика;
в) Необходимостта от сформиране на такъв отбор е консултирана и съгласувана с нуждите и мненията на децата, които ще участват в отбора;
г) Демонстриран капацитет и възможност на учителя да реализира менторството на отбор по роботика;
3 Важно: ФРГИ не предоставя обратна връзка на неодобрените кандидати. Кандидатите участват в програмата доброволно и не могат да имат искания за компенсации по отношение на това участие. Чрез участието си в конкурса кандидатите дават изричното си съгласие с правилата и условията на конкурса. ФРГИ не отговаря на анонимни запитвания, коментари, бележки и др., както и не публикува имената на оценяващата комисия, с оглед избягване на конфликти и натиск. ФРГИ не предоставя консултации по качеството на определени инициативи. Предоставят се консултации само и единствено по отношение на техническите изисквания на програмата и конкурса. Консултации могат да се получат по телефон и по електронна поща. Одобрените кандидати ще бъдат информирани чрез и-мейл и телефонно обаждане и поканени за сключване на договор в определения срок. Договорът ще бъде тристранен между кандидатите, тяхното училище и ФРГИ и ще регламентира ангажиментите и взаимоотношенията на страните. Списък на одобрените кандидати ще се публикува на интернет страницата на ФРГИ.
График на програмата:
Обявяване на програмата – 29 септември 2016 г.
Краен срок за кандидатстване – 29 октомври 2016 г., 18.00 ч.
Обявяване на одобрените кандидати – 11 ноември 2016 г.
Подписване на договори с менторите – 17 ноември 2016 г.
Реализация на програмата – 30 ноември 2016 г. – 1 юли 2017 г.