На 3 септември 2015 г. фондация „ЕкоОбщност”обяви на интернет страницата си програма „Съгради промяна”, осъществявана с подкпрепата на фондация „Чарлз Стюарт Мот”.
Програмата е насочена към създаване и укрепване дейността на граждански организации, групи и мрежи от страната, работещи по проблеми на населени места и природни местности, които имат нужда от защита, запазване или подобряване на средата на живот и екологичното равновесие:
Модул 1 – Граждански инициативи
Граждани и групи ще могат да предложат идеите си за действия, насочени към обществеността, институции, медии, бизнес, по информиране и решаване на проблеми. Насърчава се взаимодействие с институции, организации, фирми, в случай че това би допринесло за по-лесно и устойчиво решение и промяна.
Основните направления, по които могат да се търсят решения на проблеми, са:
- Увреждане на околната жизнена среда, водещо не само до неблагоприятни екологични последици, но и до здравословни проблеми за местните общности.
- Насърчаване на екологично отговорно поведение с конкретни послания и дейности, насочени към по-дългосрочна промяна на навици, разбирания и начин на живот на хората, бизнеса, институции, които водят до благоприятно въздействие и за околната среда.
- Друг местен проблем – тъй като всяка общност е географски и социално неповторима, в това направление биха могли да се търсят решения на проблеми, които касаят екологичното равновесие и благото на общността в дадено място, но не се вписват в горните две направления.
Модул 2 – Младежки инициативи
В този модул ще се подкрепи изграждането на капацитет сред младежки групи и училищни настоятелства за съвместно решаване на проблеми на жизнената среда (на територията на училищни дворове и градини; ползвани от повече хора открити пространства в населените места – напр. градинки, междублокови пространства, др.). Целта е да се въвлекат младите хора в организирането и провеждането на инициативи и кампании, чрез които да придобият знания, умения и опит в областта на екологията и устойчивото поведение, да се приобщят към идеята за гражданско участие, доброволчество и отговорност към мястото, в което живеят.
Допустими кандидати: регистрирани по ЗЮЛНЦ организации (граждански групи ще могат да кандидатстват с регистрирана организация, която да бъде техен гарант и да подпомага действията им).
Максимален размер на финансирането на проект по модул 1: 4500 лв.
Максимален размер на финансирането на проект по модул 2: 2500 лв.
Период за изпълнение на одобрените проекти: 16 ноември 2015 г. – 15 юли 2016 г.
В рамките и на двата модула се предвижда провеждането на обучения и дискусии с подкрепените организации и други активни граждани по места, на които да се предостави допълнителна информация и се обменят идеи за по-резултатна работа към желаната промяна от страна на гражданите – включително с участие на медии, представители на местен бизнес, др.
За контакт: Дима Котева, тел./факс: (02) 951 54 46
Краен срок: 11 октомври 2015 г.