Проф. Кънева, след броени дни започва Седмицата на осведоменост за вродени сърдечни заболявания. Каква е тяхната честота в сравнение с останалите болести на сърцето?
– Седмицата е всяка година между 7 и 14 февруари. Целта е обществото да бъде информирано за вродените аномалии в детска възраст, сред които най-чести са вродените малформации на сърцето. В по-късна възраст започват да се изявяват артериалната хипертония, нарушения на ритъма, други сърдечни заболявания. При възрастните хора водещи сърдечни заболявания са хипертонията, исхемичната болест на сърцето, инфаркта на миокарда.
Вие завеждате Клиниката по детска кардиология. Знае ли се колко деца у нас страдат малформации?
– Не мога да дам точни данни за това, но според статистиката годишно се раждат между 8 и 10 деца със сърдечни малформации на 1000 живородени. Най-общо казано, всяко едно на 100-120 деца, които се раждат в България, имат вродена сърдечна малформация. Честотата на вродените сърдечни малформации е горе-долу фиксирана и еднаква във всички страни. Промени обаче има в няколко отношения. Първо, съвременната детска кардиология и съвременната медицина позволяват ранна диагностика на много сложни вродени кардиопатии още в утробата на майката. Втора промяна е, че благодарение на развитието на детската кардиология и на детската кардиохирургия тези деца израстват, излизат от детската възраст, стават възрастни, създават семейства.
Генетично ли се предават болестите на сърцето?
– Когато има семейство, при което единият родител е с вродена сърдечна малформация, рискът да се роди дете с такава е по-висок. Затова при такива семейства се препоръчва близко проследяване на бременността, изследване на сърцето с фетална ехокардиография и при необходимост извършване на генетично изследване на плода. Генетиката се развива страшно бързо, но огромната част от вродените сърдечни малформации са свързани с множество гени. Ето защо рядко може да се каже, че само един ген е отговорен за дадено заболяване.
Възможно ли е то да се лекува още в утробата?
– По принцип това се прави, но дори и в държавите, където се прилага, е в експериментален стадий. Доколкото знам и в България са правени опити за извършване на такова пренатално лечение, но това са единични случаи. Считам, че не е това бъдещето на детската кардиология, защото става дума за изключително сложни вродени сърдечни малформации, при които рискът за детето по време на манипулацията е голям.
А какво е бъдещето?
– То е цялостно, пълноценно, комплексно, мултидисциплинарно обгрижване на тези деца. Трябва да се знае, че ще се роди такова дете. Трябва да се роди в център, където грижите могат да се поемат за него веднага. Да се намали до минимум риска. Ако се наложи, да му се дадат медикаменти, които да позволят то да се транспортира до специализиран център. Там след като се постави точна диагноза, да се определят сроковете и етапите на лечение. И по-нататък да се проследява еволюцията на заболяването, докато детето стане възрастен човек, а и след това..
Има ли у нас такава грижа?
– В България това се прави. Условията за цялостно обгрижване на сърдечно болните деца се извършват в Националната кардиологична болница. Работим в тесен контакт с детските кардиолози в страната, от университетските болници в София, Пловдив, Варна, както и с неонатологичните отделения, които създават условия тези пациенти да бъдат обгрижени на много добро ниво и да бъдат транспортирани при нас.
Кои са най-често срещаните диагнози при вродените сърдечни малформации?
– Спектърът е изключително широк. Срещат много прости вродени, така и изключително сложни сърдечни малформации. Някои се изявяват в периода на новороденото и така нарушават жизнените функции на бебето, че то без сериозно подпомагане с медикаменти и без операция не може да преживее. Други се откриват случайно при възрастни хора. Тоест, не може да се постави един общ знаменател. Спектърът е много голям, изявата е разнолика, но успяваме по някакъв начин да лекуваме огромната част от тях.
За кои болести на сърцето има лечение?
– Съвременната медицина позволява извършване на помощна или радикална операция при практически всяка вродена сърдечна малформация. Но хората трябва да знаят, че вродената сърдечна малформация е хронично заболяване. И тук вероятно има само едно или две заболявания, за които можем да говорим за напълно излекуван човек. Митът за тотална корекция, за липсва на всякакъв проблем, трябва да остане в миналото. Тези пациенти дори и лекувани, трябва да се проследят през целия им живот. Защото сърдечната им малформация създава условия за възникване на проблеми в различни етапи.
Много педиатри откриват шум в сърцето. Това ли е основният симптом?
– Да, това е една от най-честите изяви. Вторият симптом е, когато има смесване на венозна и артериална кръв. Тогава има едно синкаво оцветяване на кожата, което се нарича цианоза и децата са с променен цвят на кожата. Третата група е на деца, при които по такъв начин е обременено сърцето и не може да се справя добре. Те проявяват признаци на сърдечна недостатъчност. Имат нарушено развитие, учестено дишане, поява на отоци. Четвърти симптом са нарушения на сърдечния ритъм. Всеки колега, който специализира обща педиатрия, има модул по детска кардиология в обучението си. Колегите идват при нас или в други университетски центрове и получават представа за сърдечните заболявания. Разбира се, точната диагноза се прави от детски кардиолози с високо технологична апаратура.
Разполагаме ли с такава?
– В последните години изключително много разчитаме на благотворителната инициатива на президента „Българската Коледа” за нова, съвременна високотехнологична апаратура за обгрижване на сърдечно болните деца. Миналата година получихме ехокардиограф от висок клас. /Със специална сонда, която се слага в хранопровода може в хода на сърдечната операция или след нея да се проследи ефекта й върху сърцето. С тази сонда може да се проследи и навигира неоперативно лечение на някои от вродените сърдечни малформации. При тях отстраняването на дефекти се извършва без сърдечна операция. Пример са междупредсърдния и междукамерен дефект. Благодарение на „Българската Коледа” имаме апарати, които ни позволяват да работим на високо европейско ниво. Чрез кампанията получихме и един много специален апарат, който може да оцени физическите възможности на децата. Защото сред оплакванията на сърдечно болните деца е, че се уморяват лесно. Не винаги е лесно да се установи на какво се дължи лесната умора. Дали на това, че родителите ги щадят и не им дават да играят наравно с техните връстници? Дали имат някакъв дихателен проблем, който не позволява да извършват нормална физическа активност? И третата причина за умората, е че сърцето не може да се справя добре. С този апарат, който е широко разпространен и се използва много при спортисти, може прецизно да се каже дали сърцето, белият дроб или мускулатурата са причина за намаления физически капацитет. Всъщност, така стимулираме децата да имат по-добра физическа активност. Тази година кандидатстваме за специални апарати, при които навреме се лекува бъбречното увреждане след сърдечна операция.
Знаем, че сърцето на дете бие по-бързо от това на възрастен човек…
– В цялото детство средната сърдечна честота намалява. И ако да кажем при новороденото тя е 140-150 удара в минута, при детето в предучилищна възраст ще бъде 80-90 в минута, при юношата 60-70, докато стане като възрастен човек. През цялото детство има тенденция към намаляване на сърдечната честота
Сега е сезонът на грипа. Има ли при вас деца поражения върху сърцето след грип?
– В нашето отделение в момента такива деца няма. То общо взето трябва да лекува деца, които са без остри инфекции, защото имаме много хирургични случаи. Грипът може да увреди сърцето, да се засегне сърдечния мускул. А една инфекция може да протече много тежко при дете с увредено сърце. Грипът сипва масло в огъня. За това сърдечноболните деца трябва да се имунизират за грип, но при заболяване се изолират в инфекциозни отделения, а не в общо хирургично.
Покрива ли се от здравната каса лечението на болестите на сърцето?
– НЗОК по принцип заплаща цена на определена клинична пътека, като цените са различни. Терапевтичните клинични пътеки на цена 500-600 лв., най-скъпата ни хирургична пътека е 18 000 лв. Проблемът е, че цената на лечението не е обвързана с вида извършена дейност и не са отделени средства за труда, който се влага в тази дейност. Хирургичните пътеки са добре финансирани, терапевтичните макар и с малко повишени цени за децата не са добре финансирани. Един ден болничен престой струва скъпо. И ние трудно можем да се издържаме. Последните разчети показват, че Клиниката работи на загуба. Истината е, че като единствена структура в България, ако тя някога престане да работи, пациентите ще трябва да се лекуват в чужбина. Там цената, която трябва да плаща държавата, ще бъде многократно по-висока от цената, която се плаща тук от НЗОК.
Какво е усещането да спасиш сърцето на дете?
– Усещането е невероятно. Да видиш грейналите очи на детето и на майка му, благодарността. Това е нещо, което всеки трябва да усети. За това нито един от моите колеги, с които сме си говорили независимо от това, че специалността е много тежка не би работил нещо друго. Всеки иска да работи с деца и да усети удовлетворението, благодарността от свършената добре работа. От друга страна, има и тъжни моменти, защото в тази тежка специалност има някои деца, които не могат да оживеят. Отиват си и това е страхотен стрес и мъка за семействата. За нас също.
Проф. Анна Кънева е завършила медицина в София, специализирала във водещи центрове по детска кардиология в САЩ, Израел, Гърция, Италия, Германия. Член на Европейската асоциация по детска кардиология, Европейското кардиологично дружество. Автор е на над 70 научни публикации.
Източник: в. Телеграф