Проблемът с детската смъртност в България може да се преодолее с по-добро здравеопазване и грижи за бременните жени, сочи доклад на УНИЦЕФ. Той е изготвен по програма за сътрудничество с правителството на България за 2013 г. и 2017 г. и изследва развитието на раждаемостта, смъртността и въпросите за жените и децата в България, съобщава Дневник.
Според анализа, който представи Илко Йорданов във вторник, България изостава по много от изследваните фактори в сравнение с другите страни от Европейския съюз. Според анализатора преодоляването на проблема с детската смъртност е едно от постиженията в България през последните години и се дължи на подобрения в предоставянето на медицински услуги и добри практики на гражданския сектор.
Детската смъртност намалява
“Сравнението със смъртността на 1000 души от населението показва, че не са такива факторите в цялата страна”, каза Йорданов и уточни, че е необходимо детайлно анализиране на факторите за детската смъртност в различните населени места.
През последните 3 години процентът на детската смъртност спада, но все пак България продължава да има два пъти по-лоши резултати от тези на другите страни в Европа.
Най-критичен остава първият месец от бременността и особено показателят свързан със смъртта на плода в периода от 28-та седмица нататък. Областите с най-негативен рейтинг са Сливен, Шумен, Пазарджик, Монтана, докато коефициентът в София е значително по-нисък, дори съизмерим с европейските показатели. Изведените данни сочат, че по-добро здравеопазване, грижи за бременните и подобряване процеса на раждане ще помогнат за справянето с този важен проблем.
Позитивна е тенденцията и по критерия ранна раждаемост
В групата на 15 и 19-годишните има положителна промяна, но все пак България има слаби темпове на спад на ранната раждаемост в по-ниските възрастови групи. В периода между 1998 г. и 2011 г. близо 80 хил. деца в България са родени от непълнолетни майки, а 20 хил. от тях са родени от момичета под 16-годишна възраст. Общините Сливен, Стара Загора, Ямбол, Видин и Монтана са идентифицирани като най-уязвими по този показател.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: withassociates