Във връзка с трагедията в гр. Сандански, при която загинаха две малки деца, при наличие на предходни сигнали за насилие в семейството, обединение „Детство без насилие” се обръща към всички органи за закрила и свързани институции, за да бъдат направени необходимите проверки за изпълнение на ангажиментите на съответните институции при налични сигнали за деца в риск и жертви на домашно насилие.
Призоваваме отговорните институции да предприемат всички действия в своята компетентност с цел идентифициране на проблемите, довели до трагедията. Необходимо е също да бъдат направени проверки за изпълнение на ангажиментите на съответните институции, получили сигнали за деца в риск и жертви на домашно насилие, с цел предотваряване на бъдещи нарушения на правата на децата в България и процедурите за закрила.
Напомняме, че по смисъла на чл. 2, ал. 2 от Закона за защита от домашно насилие, за психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.
В допълнение, съществува позитивно правно задължение на държавата да защити личния живот при домашно насилие, посочено от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). По силата на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека, държавата има задължение да защити физическия и психическия интегритет на дадено лице от посегателства от страна на трети лица.
Призоваваме за смислово транспониране на Директива 2012/29/ЕС за установяване минимални стандарти за правата на жертвите на престъпления, като намираме пропуските в транспонирането на Директивата за допълнителна причина да не се гарантира професионална намеса като индвидуална оценка на жертвата на домашно насилие и на децата, изслушване или разпит на деца по професионални методики, по-ясни и писмени критерии за оценка на най-добрия интерес на децата от органите по закрила; наличие на подкрепа, именно чрез оценките, за съда с оглед вземане на решение и на навременни и адекватни мерки по ЗЗДет. и по ЗЗДН.
Отправяме апел за навременно свикване и прилагане на Координационния механизъм и приемане на единна методика за спазване от отделните институции при сходни ситуации с цел превенция и изграждане на кохерентен механизъм за защита.
Снимка: pixabay.com