Милиони деца и тийнейджъри по целия свят са застрашени от все по-голям риск от пристрастяване към интернет. Сериозна част вече страдат от интереса си към глобалната мрежа, показват няколко независими проучвания в различни точки по света.
На пръв поглед интернет лесно се справя с проблема чрез типичния си самоироничен стил, като поглежда откъм хумористичната му страна. Онлайн изданието Mashable например публикува забавен материал с „14 признака, че прекарваш твърде много време в интернет“.
Сред някои от по-добрите попадения са „започваш да чуваш звуци от пристигнало чат съобщение, а дори не си в близост до компютър“. Или „чувстваш се длъжен да влезеш в нета дори и в неподходящо за това време“. Почти всеки „изпраща чат съобщение до човек в същата стая“.
Някои пък „се притесняват, когато ще ходят на място без WiFi“ и се „чувстват облекчени, когато напуснат място без WiFi“. А също и смятаното за все по-нормално „проверяване на телефона за ъпдейти по непреодолим импулс“.
Част от иначе шеговитите критерии обаче се оказват твърде близки до съвсем сериозни признаци на пристрастяване. Много често те остават незабележими, защото когато погледнем подобен човек, той изглежда напълно нормално, усмихва се, говори си с околните, от време на време просто поглежда в екрана на телефона си.
Според мащабно национално проучване сред над 100 хил. ученици в Япония обаче, пристрастяването е факт за мнозина от тези иначе спокойни и весели деца. Средно 6% от момчетата и 10% от момичетата са дали отговори, които подсказват пристрастяване към глобалната мрежа, съобщава японското издание The Mainchi. Приравнено към целия брой ученици в Япония, се оказва, че около 518 хил. деца от начално и средно училище са пристрастени към интернет. Новина, която е била приета като шокираща от японското общество.
Въпросникът е включвал доста лични въпроси, като „разваляли ли сте отношенията си с други хора чрез използване на интернет“, „чувствали ли сте се неприятно, когато спрете да използвате интернет“ и др. Към тях са били добавени и въпроси за личните им навици, интереси и др.
Отговорите показват интересна зависимост. Пристрастените към мрежата ученици не могат да се наспиват добре, чувстват се уморени още сутринта. Някои дори променят навиците си или пък пропускат учебни часове, тъй като прекарали твърде много време в интернет предната вечер. Проучването посочва и неуточнен брой случаи на деца, които страдат от недохранване поради прекомерно използване на интернет.
Повишава се и броят на децата, които отделят повече време за сърфиране в глобалната мрежа. Близо 15% от тях правят това по над 5 часа общо за работните дни на седмицата. Средно 14% от учениците от начално училище прекарват в интернет по над 5 часа и през почивните дни. Същото правят и 21% от гимназистите.
Държавната болница в гр. Йокосука вече дори е започнала специална програма за лечение на пристрастени към интернет. Тя върви вече две години и по думите на нейния директор Сусуму Хигучи близо 50% от лекуваните пациенти са били ученици. Момчетата най-често се пристрастяват към онлайн игрите, докато момичетата не могат да спрат да комуникират с приятелите си чрез социалните мрежи и смартфоните, коментира Хигучи. Някои деца са страдали и от псхисически увреждания заради пристрастяването си, но Хигучи не иска да назовава подробности.
Източник: dnevnik.bg