Мониторингът на Национална мрежа за децата по проект „Гражданско участие на децата – актуални политики и законодателство“ по ОПДУ включва както обследване на нормотворческата дейност на Народното събрание, така и на законодателните и оперативните приоритети на изпълнителната власт. Ето защо, в последните дни на проектното изпълнение, с настоящия материал изследваме дали и как конкретно гражданското участие и правата на децата фигурират в законодателната и оперативната програма, приета от Министерски съвет за периода септември – декември 2023 г.
В законодателната програма на МС за цитирания период са налице 76 предложения, сред които следните имат касателство, най-общо, с правата и благосъстоянието на децата и семействата:
- Проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г. – определяне на основните параметри в областта на осигуряването, вкл. паричното обезщетение за безработица, размер на обезщетението за отглеждане на малко дете, максимален месечен размер на осигурителния доход и др.
- ЗИД на Закона за движение по пътищата. Цели се повишаване на безопасността на движението по пътищата и увеличаване на превантивния ефект на нормативната уредба.
- ЗИД на Закона за професионалното образование и обучение. Предлага се разширяване на възможностите за професионално обучение чрез въвеждането на обучение от разстояние в електронна среда за лица, навършили 16 години.
- ЗИД на Закона за хазарта. Поставена е цел за промяна в размерите на таксите за поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри и окрупняване на регистри. Разпоредбите, нормиращи непряката реклама, не се засягат.
- Проект на Закон за стратегическото планиране. Предлага се създаване на институционална рамка на стратегическото планиране в Република България; регламентиране на принципите на стратегическо планиране; установяване на структура и обхват на националната стратегическа рамка – определяне на видовете стратегически документи с национално значение и тяхната йерархия; регламентиране на общите правила за разработване, приемане, наблюдение, отчитане на изпълнението и оценка на документите от националната стратегическа рамка; подобряване на координацията между националните, секторните и регионалните стратегии за развитие; подобряване на отчетността и контрола върху изпълнението на стратегическите документи.
- Проект на Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги. Предложено е осигуряване на достъпност за хората с увреждания до различни продукти и услуги, сред които платежни терминали, АТМ, автомати за продажба на билети, автомати за регистрация на пътници, интерактивни терминали на самообслужване; електронни съобщителни услуги; услуги за предоставяне на достъп до аудио-визуални медийни услуги; определени елементи на услуги за въздушен, автобусен, железопътен и воден превоз на пътници; потребителски банкови услуги; електронни книги и специализиран софтуер; услуги за електронна търговия и др.
- Проект на Закон за доброволчеството. В проекта е застъпено ясно разграничение между доброволческите и другите видове правно признати и регулирани правоотношения; техния характер и видовете доброволчество; ясни ред и условия за защита на доброволците, докато извършват доброволческата си дейност; регулиране на възможностите за възстановяване на разходите на доброволците за доброволческата им дейност и признаването им за данъчни цели.
- ЗИД на Закона за училищното и предучилищното образование. Цели се регламентиране на приема на деца на родители извън системата на Министерството на отбраната; разширяване на обхвата на ползвателите на образователно-възпитателната услуга; създаване на законова възможност за запълване капацитета на държавните детски градини; разширяване на възможността за прием на деца в държавни детски градини на територията на общини, при които се регистрира недостиг на места в общинските детски заведения.
- ЗИД на Закона за ограничаване на изменението на климата, проект на Закон за насърчаване на електрическата мобилност, ЗИД на Закона за енергийната ефективност – регламентиране на националните цели за декарбонизация.
Сред предложенията за нормативни актове, фигуриращи в оперативната програма на МС, следните имат отношение към правата и благосъстоянието на децата и семействата:
- ПМС за приемане на Устройствен правилник на Държавната агенция за закрила на детето – нормиращ промяна на ДАЗД като първостепенен разпоредител с бюджетни средства; гарантиране на ефикасността на Националната телефонна линия за деца 116 111 към ДАЗД с достатъчен човешки и финансов ресурс.
- ПМС за създаване на Национален координационен механизъм по правата на човека и на Съвет за неговото прилагане. Националният координационен механизъм по правата на човека ще има за цел да осигури ефективно взаимодействие между държавните органи за подобряване на положението, защитата и насърчаването на правата на човека в Република България. Механизмът ще допринася за хармонизиране на законодателството, политиките и практиките в областта на правата на човека на нашата страна със законодателството, политиките и практиките на ЕС. Предлага се учредяването на Съвет за прилагане на Националния координационен механизъм за правата на човека за осигуряване на координация и сътрудничество с други държавни органи и с граждански организации, работещи по въпроси на правата на човека за пълноценно прилагане на политиките, свързани с насърчаването и защитата на правата на човека.
- Правилник за структурата, организацията и дейността на Националния съвет за закрила на детето („НСЗД“). Декларирана е цел за подобряване на организацията и дейността на НСЗД.
- ПМС за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях. Основните промени в наредбата са свързани с необходимостта от синхронизиране на разпоредбите със Закона за социалните услуги и Закона за закрила на детето и уеднаквяване на терминологията.
- ПМС за одобряване на допълнителни разходи/трансфери по бюджета на МОН за 2023 г. за изплащане на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност.
- ПМС за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването. В цитирания ПМС е декларирана цел за „повишаване ефективността на дейността на Министерството на здравеопазването в приоритетни области като… майчино и детско здравеопазване“.
- ПМС за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за предоставяне и изплащане на средства от държавния бюджет за компенсиране на разходите, извършени от родителите за отглеждане, възпитание и обучение на децата, които не са приети в общински детски ясли или яслени групи в общински детски градини поради липса на свободни места. Предлага се създаване на механизъм за предоставяне и изплащане на средства от държавния бюджет за компенсиране на разходите, извършени от родителите за отглеждане, възпитание и обучение на децата, които не са приети в общински детски ясли или яслени групи в общински детски градини поради липса на свободни места.
- ПМС за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2023 г. за финансово осигуряване на разходите по чл. 219, ал. 5, по чл. 282, ал. 14, т. 1 и т. 2, по чл. 283, ал. 1, т. 11 и по чл. 286, ал. 1 от ЗПУО. Предложено е предоставяне на допълнителен финансов ресурс за делегираните дейности по образование по бюджетите на общините за осигуряване на мерки и дейности, предвидени в Закона за предучилищното и училищното образование, сред които транспортни разходи на учители, работа с деца и ученици от уязвими групи, средства за подпомагане на равния достъп и за подкрепа за личностно развитие и др.
- ПМС за одобряване на допълнителни трансфери за 2023 г. за изплащане на стипендии за постигнати образователни резултати от общинските училища.
- ПМС за изменение и допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските – регламентиране на реда и условията за прехвърляне на отпуска за бременност и раждане или за осиновяване от майката (осиновителката) на нейните родители или на родителите на бащата (осиновителя).
- ПМС за определяне на нови минимални диференцирани размери на паричните средства по Закона за физическото възпитание и спорта.
- ПМС за изменение и допълнение на ПМС за Механизма за обхващане. С цитирания ПМС правителството предлага актуализиране и определяне на конкретни срокове за прилагане на мерки от екипите за обхват за: обхващане и записване на деца в задължителна предучилищна и училищна възраст, които не са записани в детска градина или в първи клас; обхващане и включване на децата и учениците, посещавали училище или детска градина през предходната учебна година, но не са записани през настоящата; обхващане и включване на децата и учениците, които са посещавали училище или детска градина, но са отпаднали през предходната учебна година.
- ПМС за изменение и допълнение на Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места. Предложено е регламентиране на ред за удостоверяване качеството на придружител на непълнолетно дете, навършило 14-годишна възраст след 22,00 ч., от страна на родител, попечител или лицето, което полага грижи за детето, който не може да го придружи на обществени места.
Вторичната пресявка на горецитирания каталог от проекти на нормативни актове, по критерий „стимулиране на автентично детско и младежко участие“, свежда списъка до следните проекти: Проект на Закон за доброволчеството; ПМС за приемане на Устройствен правилник на Държавната агенция за закрила на детето; ПМС за създаване на Национален координационен механизъм по правата на човека и на Съвет за неговото прилагане.
Национална мрежа за децата ще осигури продължаване и устойчивост на своя системен мониторинг върху нормотворчество и политики на Народното събрание и изпълнителната власт, с фокус върху детското и младежко участие – отвъд срока на проектното изпълнение по проект „Гражданско участие на децата“. Продължаваме да се застъпваме за норми и политики, ориентирани към правото на всяко дете на участие, както и за съдържателен диалог между децата и властта.
Настоящото становище е изготвено по Дейност 2 по Проект № BG05SFOP001-2.025-0238, „Гражданско участие на децата – актуални политики и законодателство“, който се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.