Министерство на здравеопазването съобщи, че е приключил успешно стартиралият през 2011 година проект „Посока: Семейство“, финансиран от Европейския социален фонд и изпълнен с партньорското участие на Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето.
Проектът се финансира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд и е на стойност 1 071 158,92 лв.
Общата цел на проекта е изпълнена и осем домове за медико-социални грижи за деца от 0 до 3 години в общините Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Русе, София и Търговище са преструктурирани в нови интегрирани здравно-социални услуги. На мястото на домовете заработиха нови услуги, за които е изградена необходимата инфраструктура и е осигурен професионално обучен персонал. Изпълнявайки основните дейности по проекта, Министерство на здравеопазването създаде пилотен модел за преструктуриране на домовете, което е част от реализирането на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“.
Ръководителят на проекта Анна Темелкова – главен експерт в Министерството на здравеопазването, обясни, че сред основните цели, които работещите екипи са постигнали от старта на програмата до 2015 г., са запознаване обществото с процеса на деинституционализация, извеждане на децата от социалните домове и създаване на механизми за превенция на изоставянето.
При първоначалното създаване на домовете за социални грижи тяхната цел е намаляване детската смъртност. В последствие тяхната роля се променя от лечебни заведения в социални домове, отглеждащи медицински здрави деца. Към 2014 година само 15 % от децата са здрави и без увреждания, като целта на участващите специалисти в проекта е постепенното преминаване от медицински модел на грижа, към такава в семейна среда.
За последните няколко години сме извели над 500 деца от домовете за медико-социални грижи. С това се похвалиха на съвместна пресконференция от здравното министерство и от Държавната агенция за закрила на детето.
В домовете в Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Русе, София и Търговище са били настанени около 400 деца до 3 години, от които 197 деца да осиновени, 165 са в приемни семейства, а 99 са при биологичните си родители.
Създадени са 3 нови центъра за приемна грижа и осиновяване, центрове за настаняване и грижи, както и 8 нови центъра за майчино и детско здраве. По думите на Анна Темелкова за 2012 година 190 деца до 3-годишна възраст са били настанени в такива домове, а за тази година те са само 26. За последните три години ведомствата са предотвратили 295 малчугани да попаднат в подобен тип институция.
Мисията деинституционализация е възможна, убедена е Ани Темелкова. Тя подчерта, че самата идея на домовете за медико-социална грижа се е променила през годините. Те са били създадени за осигуряване на лечение на деца, които поради социални причини не могат да го получат благодарение на своите семейства. Постепенно обаче те се превръщат в поредната институция, която приютява деца – днес близо 70% от настанените в тях малчугани са съвсем здрави.
Като част от Коалиция „Детство 2025″, Национална мрежа за децата подкрепи позиция и писмо, което Коалицията изпрати до д-р Москов и до Ивайло Калфин от МТСП, с което споделя притесненията си за липсата на съгласувана визия, мерки и конкретни дейности за осигуряване на устойчивост на изградените по проект „Посока:Семейство” иновативни услуги, в които са инвестирани 16 633 982 лева от европейските структурни фондове и националния бюджет. Смятаме, че за да има смисъл и ефект от тази инвестиция и от усилията на всички заинтересовани страни, държавата е длъжна да регламентира изградените по проекта иновативни услуги законово, както и да осигури необходимото финансиране за тях. Като минимум е необходимо да бъде осигурена адекватна издръжка на услугите, която да включва фиксирана издръжка за разходите, които не зависят от броя на децата. Освободените ресурси от затварянето на ДМСГД следва да бъдат насочвани към общинските бюджети за финансиране на новите социално-здравни услуги.
Пълна позиция на Коалиция „Детство 2025“ (DOC, 227 KB)
Източници: news.bg, eurocom.bg, mh.government.bg
Снимка: pixabay.com/ blanka