С Решение № 299 от 22 април 2016 г. на Министерския съвет беше одобрена Пътната карта за изпълнение на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Като част от заложените цели бе включено и изграждане на система на детското правосъдие, насочена към превенция, осигуряване на ефективна защита и хуманни корективни мерки.
През март 2016 г. Национална мрежа за децата изрази становище (pdf, 248 KB) относно проекта на Пътната карта, в което наблегна върху нуждата от създаване на стандарти за компетентности и правила за работа с деца на всички професионалисти от системата за детско правосъдие, включително прокурори, полицаи, магистрати, следователи, адвокати и други. Друг важен елемент на становището включваше настояването за разработване и приемане на ясен механизъм за координация между всички заинтересовани страни с конкретен център на координация и с ясни роли и отговорности на всички заинтересовани страни.
Национална мрежа за децата препоръча също картата да бъде допълнена с точки за развиване и прилагане на ефективни програми и услуги за превенция, подкрепа, реинтеграция и ресоциализация на децата и младите хора и поемане на политически ангажимент за закриване на социално-педагогическите интернати (СПИ) и възпитателните училища-интернати (ВУИ) в съответствие с Концепцията за държавна политика в областта на детското правосъдие.
В приетата на 22 април Пътна карта са заложени редица действия, които кореспондират с исканията на Национална мрежа за децата – изграждане на вътрешни правила и стандарти за работата на органите на съдебната власт (като част от мярка 5.7.2 Специализирани съдебни състави и специализирани звена в прокуратурата и органите по разследването); Установяване на ясен механизъм за координация между всички заинтересовани страни с конкретен център на координация (като част от мярка 5.7.3 Междуинституционална координация под съдебен контрол на системата на детското правосъдие при реакцията по всеки казус); създаване на стандарти за качество на услугите при отклоняване на непълнолетни деца в конфликт със закона (като част от мярка 5.7.4 Прилагане мерките, предвидени в Концепцията за държавната политика в областта на детското правосъдие с цел гарантиране на ефективна система за детско правосъдие в условията на междуинституционално сътрудничество) и др.
Реформата в системата за детско правосъдие започна преди около 15 години и от години Национална мрежа за децата се застъпва за осъществяването й, тъй като то е крайно необходимо с оглед гарантиране правата на децата и осигуряване на координация със системата за закрила.
Текстовете на Решението и на Пътната карта са публикувани на интернет страницата на Министерството на правосъдието .
Снимка: stockvault.net