Последните 2-3 години наблюдаваме повишена дигитална култура и у децата, и у възрастните , коментира Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет
Рисковете в интернет
Все повече са консултациите за онлайн изнудване и тормоз. Популярни са случаите на имейли, в които се твърди, че устройството на дадено дете е хакнато и камерата е заснела как то е посещавало сайтове с порнографско съдържание, които целят получаване на пари, посочи Антоанета Василева.
Като друг сериозен риск тя открои секстинга – онлайн флирт чрез изпращане на еротични снимки, видео или съобщения и сексторшън – форма на сексуално изнудване.
Децата в онлайн пространството са особено уязвими и по отношение на езика на омразата. От една страна като обект, а от друга – сами употребяват език на омразата, по думите на Василева, често защото възрастните дават такъв пример.
Онлайн предизвикателствата и екстремните селфита са други опасности в онлайн пространството, които могат да застрашат физически живота на младите.
Доверие и родителски контрол
Първото много важно нещо е децата да знаят, че каквото и да им се случи онлайн или извън него, родителите са до тях и ще ги подкрепят, подчерта експертът. Това, което прави силно впечатление от сигналите на Консултативната линия, е, че децата не искат да споделят с родителите си проблема, защото се срамуват или се страхуват от тяхната реакция, заяви Василева. Тя обясни, че специалистите дават насоки как родителите да реагират в такива ситуации. Препоръчително е инсталирането на приложение за родителски контрол на устройствата на децата до 10-годишна възраст.
Тя подчерта, че единствено Фейсбук разпознава профилите на абонати под 18-годишна възраст и включва автоматично защитни филтри „Тези настройки са изключително важни и позволяват на децата между 14 г. и 18 г. да са максимално защитени“, подчерта Василева.
Приемане и обработване на сигналите
Горещата линия е онлайн платформа за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца, свързани с незаконно и вредно съдържание и поведение в интернет, изнудване, трафик и сексуална експлоатация на деца. Сигнали се подават и на сайта www.safenet.bg. Връзка със специалистите може да се осъществи и чрез имейла [email protected] .
На телефонната консултативна линия 124 123 деца, родители и учители могат да търсят помощ и съдействие при онлайн проблем с дете, както и получат съвети за сигурността на децата в мрежата. Консултативната линия е анонимна, подчерта Василева.
Връзка с консултантите може да се осъществи по всяко време и чрез имейла [email protected] .
Национална мрежа за децата многократно алармира отговорните лица в управлението за риска заради липса на финансиране българските деца да останат без Център за безопасен интернет – мястото, където могат да намерят закрила от множеството опасности в онлайн пространството. Но проблемът не е решен и оттогава до днес Центърът основно се издържа от дарения. Необходимо е държавата да гарантира неговата устойчивост, за да не остане България единствената страна в Европейския съюз без такъв Център.
Национална мрежа за децата стартира интерактивна платформа, с която цялото общество може да се включи в #ръчкането на отговорните лица, от които зависи решаването на проблеми, свързани с децата. Първата тема на „Ръчкатора“ е именно необходимостта от спешни мерки за спасяване на Центъра за безопасен интернет.
Източник: utroruse
Снимка: freeimages.com