България има ясна политическа воля да развива всеобхватна политика за закрила на детето, за щадящо правосъдие за децата и за пълно зачитане на техните права. В това увери президентът Росен Плевнелиев, който взе участие в кръгла маса на тема “Достъп до правосъдие – гаранции за правата на децата и децата в конфликт със закона” в Сливен на 22 януари 2015 г., информира Детски дневник.
Плевнелиев подчерта, че България изпълнява препоръките на Комитета на ООН по правата на детето, а от 2011 г. има и стратегия за младежко правосъдие, като към нея е разработена и пътна карта за изпълнение, съобщи неговят прессекретариат.
Данни на УНИЦЕФ сочат, че всеки трети ученик на възраст между 13 и 15 г. е обект на тормоз или насилие в училище. “Нашата отговорност е да се изправим пред фактите и да не замитаме проблема”, подчерта държавният глава.
В дискусията участваха министърът на правосъдието Христо Иванов, кметът на Сливен Кольо Милев, областният управител Димитър Сяров, посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, както и Таня Радочай – представител на УНИЦЕФ за България.
По-рано същия ден Президентът откри детска Синя стая в сградата на ДКЦ-2 в Сливен. В нея по щадящ начин ще могат да бъдат изслушвани деца, жертви или свидетели на насилие, или деца в конфликт със закона. Тази практика гарантира правото на детето да бъде изслушано във всички съдебни и административни процедури, като се избегнат негативни личностни ефекти.
В България вече има 14 Сини стаи, като през 2014 г. по наказателни и граждански дела са били изслушани и разпитани 120 деца. Държавата е поела ангажимент за създаването и оборудването на стаите. В рамките на проект за развитие на капацитета на служителите от МВР са обучени 155 служители, работещи с деца – инспектори от детските педагогически стаи и разследващи полицаи
Национална мрежа за децата в своя ежегоден доклад “Бележник 2014: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”, настоява за продължаване и интензифициране на политиката за въвеждане на специализирани съдебни състави и магистрати, разглеждащи дела с участие на деца. Процесът на специализация трява да обхване и структурите на полицията и следствието. Необходимо е да се гарантира системност на обученията на служителите в цялата съдебна система. Чрез междунинституционален принцип на тяхното провеждане ще се повиши ефективността на системата и на местното взаимодействие. .
Източник: dnevnik.bg
Снимка: gratisography.com