От създаването си преди 10 години, за 2014 г. Фондът за лечение на деца е подпомогнал най-голям брой деца – 1284. Това стана ясно днес след отчета на фонда за дейността си през миналата година, информира Дневник, позовавайки се на пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
В същото време разходите за 2014 г. са с около един милион лв. по-малко спрямо 2013 г. Директорът на фонда Павел Александров посочи, че основна заслуга за икономиите има въвеждането на европейския формуляр S2. Този документ служи за своеобразна държавна гаранция и дава възможност българските деца да се лекуват във водещи клиники в Европейския съюз на значително по-ниски цени от преди. Благодарение на него се избягва и необходимостта парите за съответното лечение да се превеждат предварително.
Бюджетът на фонда за миналата година е бил 12 млн. лв., като 7 млн. лв. са платени за лечение в чужбина, 4 млн. лв. – за лечение у нас. За 2015 г. бюджетът на фонда е в същия размер.
И през 2014 г. Фондът отчита ръст в заявленията на деца, които търсят подпомагане за лечение в България. В по-голямата си част става дума за нуждаещи се от медицински изделия за операции. При тези случаи Здравната каса заплаща самата операция, но в клиничната пътека не са включени разходите за медицински изделия и родителите трябва да ги платят от джоба си или да потърсят помощ от Фонда за лечение на деца.
Зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков призова българите да даряват средства за болни деца. “Министерство на здравеопазването заявява категоричната си подкрепа за Фонда, но нека кажа и още нещо важно – всеки от нас може да помогне за лечението на децата, обърнали се към Фонда. Дарителството е една от най-добрите черти на българина”, заяви той.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com/iwanbeijes