Skip links

Престъпно ли е мълчанието на възрастните?

Защо изключиха три деца от училище, заради една необмислена постъпка?

Дали в името на доброто на децата или в името на отстояването на истински ценности!?

Или защото определени политици поискаха да привлекат поддръжници и да спечелят престиж! За съжаление за сметка на децата.

Националистични партии за пореден път превърнаха една детска грешна постъпка в кампания, която  парализира институциите в държавата. Но за съжаление – не само институциите! Всички ние като възрастни отново се оказахме неспособни да поемаме отговорност за това, което става с децата. И не се оказахме на висотата, с която би трябвало да показваме на децата – и с думи  и с дела – какво означава отговорно, зряло поведение. Вината, която се вмени на училището и на институциите, се стовари с цялата си мощ върху децата и техните семейства и буквално ги смаза като хора.

Случаят с децата от Добрич, застанали в неприлични пози пред портрети на известни българи, показа, че българските институциите, като училището и полицията, не знаят как да реагират на очевидния натиск на шовистично настроените партийни активисти, които раздухват всяка „подходяща” възможност с  цел печелене на популярност. Но какво сме склонни да пожертваме в името на осигуряването на популярност?! И кой наистина си даде сметка какво пожертвахме и какво спечелихме!

Медиите отразиха силните и истерични партийни възгласи на омраза, а институциите не намериха сили да отстояват принципите на равнопоставеност, демокрация и закрила,  които са длъжни да защитават. Къде започва демокрацията? Дали само на политическото равнище или на равнището, на което всички ние решаваме възникналите спорове – в семейството, в общността, в обществото…И как се отстояват истиниските ценостти. А децата ценност ли са?! И кои деца са ценност?!

Политиците и от ляво, и от дясно, претендиращи за демокрация, не реагираха. Демократите в Парламента и от управляващата партия, и от опозицията, мълчаха, като че ли нищо не се случваше.  Нито един политик не изрази еднозначно своето становище, че е налице една младежка небрежност и че има опасност от дискриминация и насаждане на омраза.

Не може да се отрече обаче факта, че политиците действаха много активно при един друг случай през лятото. Тогава беше представено измисленото „премахване” на Ботев от учебниците – един напълно изкуствен проблем беше използван за настройване на общественото мнение и за трупане на политически дивиденти.  В този случай обаче професор Игнатов – министър на образоването, младежта и науката, направи пресконференция. Може би е добре, че в случая с децата от Добрич  нямаше политическа реч, защото кой знае какво щеше да се получи.

Сега  в Интернет пространството има два други случая на деца от български произход , които имат непристойни изяви пред портрети на исторически личности. Няма реакция от политиците, нито от институциите. Нашият въпрос е защо политическите партии не действат адекватно? Защото е видно, че децата страдат  най-много, когато става дума за потъпкване на човешки права. И защото всички ние трябва да знаем , че използването на  езика на омразата и обругаването са актове на насилие.  И в този случай не само към децата, а към  всички нас като членове на обществото.

Прочетете също и:

НМД участва във форум за достъпа до правосъдие на децата в конфликт със закона

На 18 и 19 март в Брюксел се проведе международен форум, посветен на правата на децата в конфликт[…]

Новата международна класификация на болестите определя хазарта като зависимост

Авторът на статията е Ева Борисова от Асоциация “Родители”и дългогодишен автор в мониторинговия доклад „Бележник – Какъв е[…]

Предстои второто обучение по проект INSPIRE на тема фондонабиране и корпоративни партньорства

Предстои второто обучение по проект INSPIRE, организирано от Национална мрежа за децата. Темата на събитието е „Повишаване на[…]

III Форум за Световния ден на социалната работа

Днес се проведе форум „Смелост, солидарност, социална работа“ под наслов „Мостове в съвременния свят“. Поводът за провеждането на[…]