Регионалният инспекторат по образование и Ресурсният център да предприемат мерки за засилване на консултативната и обучителна дейност по отношение на:
– масовите учители, които преподават на деца със специални образователни потребности, като насочат вниманието им към успехите на децата и повишат техните знания и умения за работа с деца със специфични потребности;
– родителите на деца със специални образователни потребности, мотивирайки ги за по-активно участие в образователния процес. Това са част от взетите решение по време на днешното заседание на Областната комисия „Човешки ресурси, заетост и социално подпомагане“.
На него бяха обсъдени проблемите при интеграцията на децата със специални образователни потребности /СОП/ в масовите детски градини и масовите училища. Членовете на комисията бяха запознати и с проблеми, свързани с отношението на връстници и родители към децата със СОП. Бяха коментирани и затрудненията на ресурсния учител при оказване на индивидуална подкрепа, както и методическото подпомагане и посредничество във взаимодействието между училища и Ресурсен център за деца и ученици със специални образователни потребности.
Като добро беше определено от Областната комисия качеството на предоставяното интегрирано възпитание и обучение на деца със специални образователни потребности в училищата в област Русе. Нейните членове препоръчват да се организира работна среща между представители на Комплекса за социални услуги за деца и семейства, началниците на отделите за закрила на детето в област Русе и директорите на МБАЛ Русе и МБАЛ Бяла, на която:
– да се обсъдят конкретни мерки за координиране на действията и подобряване на сътрудничеството при случаите на деца в риск от изоставяне на ниво родилен дом;
– началниците на отдели за закрила на детето и ръководството на МБАЛ-Русе и МБАЛ-Бяла да бъдат запознати с възможностите на Комплекса за социални услуги за деца и семейства за предоставяне на услугата „спешен прием“ и оказване подкрепа на биологичните семейства с цел превенция на изоставянето на бебета от 0 до 3 години.
Областната комисия „Човешки ресурси, заетост и социално подпомагане“ препоръчва на Регионалната дирекция за социално подпомагане и кметовете на общини в област Русе да предприемат мерки за популяризиране на алтернативните услуги, насочени към превенция на изоставянето и институционализацията на деца от 0 до 3 години.
На заседанието беше взето решение да се организират „Дни на отворените врати“ като бъдат посетени социални услуги, разкрити по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, включително по вече приключили проекти.
Комисията прие и отчета за работата си през миналата година и план-график за дейността си през настоящата.
Източник: akcent.bg
Снимка: teacher.bg