Книгата „Деинституционализацията в България: Да задействаме системната промяна“ е резултат от датско-българското сътрудничество. Представен е преглед на процеса на деинституционализация в България, като се правят и паралели с процесите в Румъния и Молдова.
Книгата е реализирана с авторското участие на Дейвид Бисет от СНЦ „Еквилибриум“ – Русе и е в рамките на програмата „Международни социални инициативи“ на датската фондация “Velux”.
„Това беше предизвикателно начинание – темата е сложна, многостранна и често политизирана. През март 2020 г. Юсра Шавар и Джеръми Шифман от университета „Джон Хопкинс“ издадоха документ (бел. ред. Дебатът за деинституционализация и глобален приоритет за грижа за децата), който се позовава на съществуването на значителни нива на несъгласие, екстремизъм и поляризация на мненията в дебата за деинституционализацията“, казва Дейвид Бисет.
Книгата е насочена предимно към специалисти с професионален или академичен интерес по темата. Въпреки това, във встъпителните си бележки Дейвид прави следното изявление: „Когато говорим за социални услуги за деца и семейства, законодателство и регулаторни рамки, нещата могат да станат малко технически….. но когато пиша, си представях как ще обясня нещата, които правя на някой от моите приятели или член на семейството.“
Разгледаните теми са подредени в 10 раздела, които са относително самостоятелни. Макар в някои случаи се правят препратки към други раздели от книгата, възможно читателите да се запознаят само с въпросите, които искат да проучат.
В допълнение на сайта на Сдружение „Еквилибриум“ са достъпни 115 документа в pdf формат, които представят мащаба на изследванията, предприети от авторския екип. Текстовете включват и коментари, предоставени от редица професионалисти, избрани поради тяхното потапяне в прилагането на деинституционализацията на Балканите.
В предговора си към книгата Йенс-Йорген Петерсън обяснява намерението, което стои зад книгата – предоставянето на прозрения и опит от първа ръка, които могат да открият дискусия и да допринесат за ученето. По-важното е, че той приветства усилията на тези „на първа линия“. Книгата е посветена на онези практикуващи, които са поели собственост върху процеса на деинституционализация:
„Те са там в социалните служби, закрилата на детето, неправителствените организации и правителствените агенции и са безкомпромисни, тихи, но силно влиятелни. Те са официално и неформално свързани в мрежа и се подкрепят от все по-голям брой местни учени”, казва Петерсън.
Тиражът на книгата е ограничен и тя ще бъде разпространена от авторите сред ключови участници в процеса на деинституционализация в България. Тя е достъпна за четене и онлайн.
Сдружение с нестопанска цел „Еквилибриум“ е учредено през 2004 г. и пререгистрирано в обществена полза през 2010 г. Притежава лицензи за предоставяне на социални услуги от 2009 г. Мисията на организацията е да подкрепя деца, млади хора и техните родители да развиват личните си ресурси и да поемат с оптимизъм отговорност за своето бъдеще.