На 17 септември от 17 до 18 часа във Венус конферентен център ще се състои официално представяне на Сборник с материали в подкрепа на въвеждането на интегриран здравно-психилогически и социален подход в работата с деца с психични страдания и техните семейства.
Този сборник е част от резултатите по успешно реализиран проект „Медико-психологически център за деца и юноши“ по програма BG07 „Инициативи за обществено здраве“, мярка 5 в рамките на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014, изпълнен в партньорство от Столична голяма община и сдружение „Дете и пространство“.
Представят се добрите практики на сдружение „Дете и пространство“, създадени в контекста на процеса на деинституционализация на грижите за деца в България, които на практика водят до създаването на медико-психологичен център в София.
С приемането на „Закона за закрила на детето“ през 2000 година се дава тласък в развитието на социалните услуги за деца и семейства. Смисълът на тези нови услуги, които стават все по-многобройни и разнообразни, е да предотвратят и да се справят със социалното изключване. Срещата на приложната психоанализа с полето на закрила и социалните услуги за деца и семейства, която бележи създаването и пътя на сдружение „Дете и пространство“, разкрива една различна логика на социалното включване, чиято отправна точка е субектът, детето, което се намира в затруднение, както във връзката си с езика, така и във връзката със собственото си тяло. Тази втора логика довежда терапевтичният екип на сдружение „Дете и пространство“ и Българско общество за лаканианска психоанализа до назоваването, разпознаването и придружаването на психичното страдание на децата и възрастните там, където го срещаме в прилагането на практика на политиките, най-често етикетирано като медицинска диагноза , форма на делинквентност и конфликт със закона, крайна форма на сегрегация и маргинализация на етническа основа.
В представянето ще участват авторите на Сборника, които представят три иновативни и интегрирани услуги, създадени от сдружение „Дете и пространство“ в Русе, София и Сливен. Сборникът представя случаи от работата на трите центъра, индикаторите за скрининг на психичното страдание и критерии за подробна оценка за наличие и степен на проявеност на психичното страдание. Всички участници в събитието ще получат екземпляр от сборника, който е изцяло с практическа насоченост.
Модератор на събитието: Весела Банова, психоаналитик, клиничен психолог, доктор по социология
Снимка: photl.com