Специални, малко познати практики, насочени към работа с деца с увреждания, бяха представени на семинар в Бургас, организиран от Ресурсен център и най-голямата неправителствена организация на хората с увреждания Център за психологически изследвания, информира в. “Черноморски фар”.
Във форума в експоцентър „Флора” се включиха специалисти от цялата страна, представители на Образователното министерство, на Общината и Областна управа.
Специалистите от Ресурсен център-Бургас в лицето на неговия председател Антоанета Стоянова запознаха присъстващите с благоприятните ползи от играта Боче. Спортната техника е особено подходяща за деца с увреждания, като едновременно е забавна и има образователен характер.
На форума бяха представени малко познати у нас модели за работа с деца с увреждания, като теорията на Адлер и теорията на Юнг. „Първата залага на нетрадиционен подход, базиран на тезата, че едно дете е способно толкова, колкото е способно. У нас често се прилага точно обратният подход с напътствия като „не можеш ли повече”, „виж другите и се научи и ти така”, коментира директорът на Центъра за психологически изследвания Иван Карагьозов. Според него тези нови техники възпитават толерантност и имат отношение за намаляване на агресивността. Теорията на Юнг пък залага на принципа на колективното несъзнавано и обяснява защо сме такива, каквито сме.
Целта е да се преодолеят стереотипите и обществените нагласи и да се постави акцент върху отношението към децата с увреждания. Според Иван Карагьозов този опит би могъл да се ползва както от участниците във форума, така и от всички заинтересовани. Данни от изследвания на организацията сочат, че броят на деца с увреждания расте. Предизвикателство пред експертите е пълноценната им интеграция.
Програмата за участниците продължи с посещение на остров Света Анастасия. Организаторите на семинара се надяват тя да стане традиционна за Бургас.
Източник: в. “Черноморски фар”
Снимка: photl.com/Shooter Vik K