В 28-те областни болници се създават здравно-консултативни центрове, които ще осигуряват лечението на хронично болните деца. Това съобщи здравният министър д-р Петър Москов.
Центровете са част от националната програма за майчино и детско здравеопазване, която е приета и стартира от септември. Бюджетът й е 2 млн. лв. до края на годината. С тях се осигуряват безплатни грижи, прегледи и изследвания за бременни, майки и деца.
В здравните центрове ще работят медицински специалисти, психолог, социален работник и координатор. Те ще консултират и ще организират прегледите, изследванията и терапията на децата с хронични заболявания – сърдечни, неврологични, обменни, вродени малформации и др. За всяко дете ще се изготвя терапевтичен план, който ще трасира пътя му за директен достъп до нужните специалисти и дейности. Ще пише от какви прегледи и изследвания има нужда детето и с каква периодичност да се правят.
Достъпът до центровете в областните болници е безплатен, вече няма да се налага родителите да търсят начин за справяне с проблемите, обясни Москов.
Специализирани центрове за някои хронични заболявания се създават в университетски болници, предвижда още програмата. Те ще предоставят прегледи, консултации и изследвания извън болничното лечение. За сърдечноболните деца например центърът ще е Националната кардиологична болница, а за тези с лицеви малформации -УМБАЛ „Св. Георги” в Пловдив. Децата с диабет пък ще се консултират в ендокринологичната болница в София и университетските в Пловдив, Варна и Плевен. Хематологичните болести поемат детската онкохематология в София, „Св. Марина” – Варна, и „Св. Георги” в Пловдив.
Недоносените деца ще се проследяват в университетската болница „Майчин дом” в София, а децата с муковисцидоза -в Александровска болница. За спинална мускулна атрофия центърът ще бъде в „Пирогов”.
Програмата поема и профилактични изследвания за предотвратяване на увреждания. Изследването на слуха при всички новородени – слуховият скрининг, вече ще е задължителен и с пълно финансиране от държавата.
Осигуряват се още изследванията за ретинопатия – увреждане на зрението при недоносени, както и пренаталната диагностика за бременните. Тя включва биохимичния скрининг за генетични заболявания като синдрома на Даун. Сега изследванията се плащат от бременните, а държавата покриваше само реактивите за тях. Предвижда се и обучение на педиатри за откриване на аутизъм при децата до 3-годишна възраст.
Всички тези дейности до момента са недофинансирани или изцяло пропуснати от финансиране, а сега се обхващат и координират, обясняват педиатри. Най-трудно е за семействата с деца с увреждания и хронични заболявания, които се лутат между различните центрове, налага се да пътуват и да плащат много дейности и често пропускат важни прегледи и изследвания.
Източник: в. 24 часа
Снимка: freeimages.com