Споделяме позицията на Общественият съвет за създаване на Национална детска болница, част от който са експерти от Национална мрежа за децата, във връзка с приетото и часове след това спряно одобрение на инвестиционно намерение на „Търговска лига“ за многопрофилна болница „Мама и аз“ с над 400 легла.
“Настояваме служебното правителство на премиера Димитър Главчев да даде незабавно обяснение за решението си да одобри проекта за създаване на частна многопрофилна детска болница на територията на София.
Решението беше гласувано в последния работен ден при пълна липса на прозрачност и информационно затъмнение преди продължителни празници и е едно от първите решения в сферата на здравеопазването, гласувано от служебния кабинет.
Вече повече от година настояваме, че София и регионът нямат финансовия и кадрови капацитет да захранят две големи многопрофилни детски болници. В края на миналата година това беше доказано и от Анализа на нуждите от детска болница, изготвен по искане на МЗ с техническата подкрепа на Европейската инвестиционна банка.
Припомняме, че според този анализ само в София и в региона не достигат 123 лекари с педиатричен профил. Сестрите са критично малко и в тревожно напреднала възраст.
Одобряването на частния проект минира създаването на Национална детска болница и поставя под въпрос всички положени до този момент усилия и поети ангажименти. С приемането на това решение предварително се залага дефицит на кадри и се създават допълнителни спънки пред и без това трудно и тежко напредващия държавен проект. Интересите на частни структури се поставят пред интересите на обществото без да е ясно по какъв начин това решение ще се отрази върху детското здравеопазване в София и в региона.
През изминалите 10 месеца от съществуването на Обществения съвет държавата не започна да работи по развиване на план за преодоляването на кадровата криза.
Не създаде концепция за правно-организационната форма на националната детска болница.
Не предложи пътна карта за преместване на детските клиники от болниците, в които функционират в момента, в новата мултидисциплинарна структура.
Тези въпроси сме поставяли многократно както пред министерството, така и пред народни представители и в публичните си изяви.
Докато публично се заявява подкрепа за детското здравеопазване и създаването на болница с национално значение, Министерският съвет, при пълна липса на прозрачност, подкопава тези усилия.
С днешното решение на Министерския съвет се затвърждава впечатлението, че въпреки всички политически лозунги, всъщност липсва воля България да има истинска, съвременна Национална детска болница. Настояваме депутатите да упражнят своите правомощия и незабавно да изслушат Министъра на здравеопазването и Министър-председателя на РБ относно днешното решение.”
Към позицията на Обществения съвет искаме да подчертаем още:
С критично недостатъчен брой медицински сестри и тревожно малко лекари в ключови специалности се поддържа необосновано широка болнична мрежа. В същото време България е с най-кратка продължителност на живота в ЕС. Още за кадровата криза в здравеопазването вижте от “Бележник 2024”, който представихме преди дни.
Всяка болница, и в частност истинската Национална детска болница, която експерти и активисти искаме, не е просто сграда. Тя е ясна визия за детското здравеопазване у нас – за финансирането му, за развитието на кадрите в педиатрията.
Частните инициативи по същество не са нещо лошо, но държавата би следвало да създава регулация и политики в защита на обществения интерес, в рамките на които частната инициатива да съществува, да предлага услуги, да ги развива и да се налага на пазара. От събитията през последните 48 часа отново виждаме, че в държавата няма политическа воля зад реализирането на Национална детска болница да се съберат експерти, които осъзнават и са готови да извършат цялата нужна работа по качествен начин – да си дадат сметка за комплексността на проблема, да извършат всички нужни законодателни промени, да работят с педиатричната общност в цялата страната и без повече отлагане не просто да издигнат сграда, а да установят нова концепция за детското здравеопазване, която да гарантира достъп до качествено здравеопазване на всяко едно дете.
Вместо крачка напред правим две назад. Преди две години темата за Детската болница беше в напълно сходна ситуация. Тогава ние от НМД, Българската педиатрична асоциация, Фондация „За доброто“, Националната гражданска инициатива “За истинска детска болница”, заедно с родители, граждани и лекари отново обяснявахме защо една частна инициатива не може да обхване с равен достъп всички деца и как държавата години наред отказва да поеме педиатричната грижа за свой приоритет. Позицията и пресконференцията от 2022 вижте тук.
Очакваме обяснение от институциите за решението си (макар и към момента то да е стопирано) да одобрят проекта за създаване на частна многопрофилна детска болница на територията на София. Защото да, добре е, че премиерът отмени решението за частната (детска) болница, лошо е, че правителството въобще го е взело.