Skip links

Позиция на Национална мрежа за децата за процеса на деинституционализация

Национална мрежа на децата счита, че изнесените данни за проблемите в процеса на деинституционализация показват, че предизвикателствата, за които редица родители, организации и експерти сигнализират през последната година не само, че не намират решение, но и се задълбочават.

От началото на реформата и стартирането на пилотните проекти, организацията многократно е алармирала за редица тревожни въпроси включително конкретни случаи на нарушаване на права на деца и техните родители, както и необходимостта от преместване на фокуса на процеса от бройките, запълването на сградите и посрещането на проектните индикатори и срокове с гарантиране най-добрия интерес на децата и техните родители.

Организациите – членове на Мрежата за децата считат, че в основата на предизвикателствата са и нуждата от споделено разбиране и повече професионализъм на различните нива и сектори относно гарантиране правата и най-добрия интерес на детето, както и замяна на подхода на търсене и прехвърляне на вина със подход на намиране на съвместни решения в режим на междуинституционално сътрудничество, координация и партньорство с неправителствения сектор.

Факт е, че в страната има и много добри практики и примери за превенция и реинтеграция, приемна грижа и други социални услуги за деца и семейства. Много от организациите – членове на Мрежата работят в тази сфера и предоставят такива услуги, като включително работят в подкрепа на общини, които разкриват услуги по проект „Детство за всички”.

Според нас, това, което стои в основата на добрите практики са:

  • Ценностите и философията за гарантиране най-добрия интерес на всяко едно дете на базата на индивидуален подход на оценка, планиране на грижа, подготовка и подкрепа;
  • Инвестиране в хората, които работят с децата и семействата и в техния професионализъм;
  • Развиване и прилагане на стандарти, които гарантират сигурна и защитена среда за децата и
  • Насърчаване на интегриран междусекторен подход и работа в партньорство с децата, родителите и всички останали професионалисти, ангажирани в случая, и заинтересовани страни.

За нас, процесът на деинституционализацията е средство за по-добър живот на децата и гарантиране на техните права, а не крайна цел сама по себе си.

Считаме, че някои от спешните въпроси, свързани с деинституционализацията на децата с увреждания към настоящия момент са: сигурността на тези деца, в някои случаи сигурността и на персонала /при децата с тежки психични заболявания/, с достъпа на децата и младежите до грижи за психичното им здраве и здравеопазване като цяло, с достъпа им до образование.

Някои от основните фактори, които са свързани със сигурността на децата и според нас следва да бъдат незабавно адресирани са свързани и с броя и квалификацията на персонала; с участието и подкрепата на общността; затруднен достъп до качествено здравеопазване и образование като част от процеса на социалното включване, както и липсата на стандарти, изработени и съгласувани между всички заинтересовани страни включително и самоте деца.

Ето защо, призоваваме Министър Калфин, в качеството му на вицепремиер, който отговаря за въпросите, свързани с децата, да сформира незабавно кризисен щаб, в който да се включат представители на високо ниво от МТСП, МОН, МЗ, ДАЗД, АСП, Националното сдружение на общините и представители на граждански организации и експерти, които да предложат пакет от спешни мерки и конкретни дейности за справяне със създалата се ситуация.

Основните препоръки, които организациите – членове на Мрежата извеждат като приоритетни са:

  • Да спре преместването на деца, по начин, по който правата им се нарушават и където целта е запълването на капацитета на услугата и да се гарантира, че децата ще бъдат извеждани от домове или техните семейства само след индивидуален подход на оценка на техните нужди, родителския капацитет и подходяща подготовка на всяко конкретно дете;
  • Да се забрани преместването на деца от една област в друга като в случай на неоходимост от такива настанявания, да се регламинтира механизъм, по който ще се гарантира, че това е в най-добър интерес на детето.

Неправителствените организации са готови да предоставят експертиза и да подкрепят изготвянето на независими оценки, които да гарантират изпълването със съдържание на принципа за върховенство на най-добрия интерес на детето при вземане на решение за неговото преместване и др. действия, които пряко го касаят

  • Да се разработи спешен план за децентрализация на системата за социална закрила;
  • Да се стартират спешно процедури в рамките на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ за осигуряване на съпътстващо и надграждащо обучение, супервизия и подкрепа“ на развиваните в момента услуги, които да включват както и промяна на изискванията за работа на различните структури, така и в регламента включително методиките на услугите;
  • Да се дефинират конкретни индикатори за проследяване на качеството на приемната грижа, да се създаде и регламентира подкрепяща мрежа от услуги за приемните семейства и да се включат активно в процеса и НПО, които имат опит;
  • Да се спре назначаването на социални работници със средно образование и да се разработят единни стандарти за компетенции на всички заети в сферата на социалната работа (социални работници, социални възпитатели/педагози и психолози), както и да се адресират спешно проблемите с капацитета на Отделите за закрила на детето като натовареност, подобряване на работната среда и осигуряване на необходимите ресурси и подкрепа под формата на различни специализирани обучения и супервизии, които те да могат да избират.

Останалите конкретни препоръки на Национална мрежа за децата и останалите организации от Коалиция „Детство 2025“ могат да бъдат видяни в изпратената през март позиция до отговорните институции.

Снимка: rgbstock.com/weirdvis

Прочетете също и:

Подкрепа и развитие, а не санкции и подчинение в училище

Позиция на граждански организации и активисти относно планирани от МОН промени Национална мрежа за децата, граждански организации, граждани[…]

Над 13 000 броя хигиенни материали бяха раздадени на 16 и 17 април 2025

Компанията Procter & Gamble за втора поредна година направи дарение на Национална мрежа за децата. Продуктите бяха разпределени[…]

Криптобосс