Skip links

Позиция на Национална мрежа за децата по отношение Наредбата за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси на Столичен общински съвет

Национална мрежа за децата е обединение на 125 организации от цялата страна, които работят със и за деца и семейства. Мисията на организацията е да заздрави и улесни сътрудничеството между сходните неправителствени организации и всички заинтересовани страни с цел гарантиране правата и благосъстоянието на децата в България.

Национална мрежа за децата се застъпва за изменения и допълнения към „Глава четвърта: Конкурси за организиране на ученическото столово хранене” към Наредба за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси на Столичен общински съвет.

Ние, като родители и представители на граждански организации, обединени от работата си за най-добрия интерес на децата, твърдо вярваме, че качественото, здравословно и разнообразно хранене в училище, където децата прекарват основна част от времето си през деня, е от ключово значение за правилното им физическо израстване, здравословно развитие и изграждане на правилни хранителни навици за цял живот. Затова сме убедени, че инвестициите на законодателни усилия в наредбите, които касаят храненето на децата, и усилията по контрола за прилагането им на практика са от съществено значение за осигуряване на по-добро здраве на децата и превенция на редица заболявания, свързани с правилното и здравословно хранене.

Считаме, че Училищното настоятелство и родителите в частност следва да имат определяща роля в конкурсната процедура при избор на фирма, която да отговаря за столовото хранене и бюфета в училище и да участват в комисията за оценка и избор на изпълнител. Родителите са тези, които заплащат въпросната услуга и стоки, предлагани от търговската дейност на наемателя на училищния стол и бюфет и са най-заинтересовани това да става в режим на съблюдаване здравето и здравословните хранителни навици на децата им.

Насърчаването на детското участие дава възможност на децата да изразяват своето мнение и пълноценно да участват в процесите на взимане на решения, които ги касаят, като по този начин подкрепя изграждането на активно гражданско общество. Зачитането на детските възгледи и мнения е необходимо, за да се гарантира ефективното прилагане на правото на детето неговият най-добър интерес да бъде от първостепенна важност при решаването на всички въпроси, които го засягат. В тази връзка, вярваме, че и учениците, като директни ползватели на услугата, също трябва да участват в обсъжданията и избора и да имат възможност да изразят своите аргументи.

Подкрепяме предложението в комисията по избор и оценка на кандидатите да стопанисват училищния стол и бюфет да се включи и представител на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Считаме, че правомощията на всички участници в изборната комисия трябва да са ясно регламентирани, особено в случаите на констатирани нарушения от страна на изпълнителя.

Приветстваме индикаторите за качество на хранителните продукти и разнообразни седмични менюта да имат висока тежест при определяне на общата оценка. Подкрепяме усилията на Столична община за ефективно прилагане на Наредба № 37 от 21.07.2009 г. на Министерство на здравеопазването за здравословно хранене на учениците и поставянето на акцент върху забраната за предлагане в училищните столове и бюфети на пържени картофени и зърнени изделия, пържени ядки, пържени тестени изделия, екструдирани зърнени изделия с добавена мазнина, захарни и шоколадови изделия (с изключение на шоколад), сладкарски продукти с високо съдържание на мазнини и сухи супи и бульони. Вярваме, че качеството на храната и приготвянето й следва да взема превес при избора и оценката на изпълнителя пред цената на предоставяната услуга. Считаме, че при изготвяне на наредби и процедури за детско и ученическо хранене следва да се вземат предвид и нуждите на децата с алергии и специфични хранителни потребности и да се предвидят достатъчно разнообразни храни и менюта и за тях.

Подкрепяме и предложението изпълнител, който в рамките на трите години по договора в получил единодушно положителни оценки от страна на Училищното настоятелство (или представители на родителите, в случай, че няма формално учредено Училищно настоятелство) и няма удостоверени с констативни протоколи нарушения на договора, да получи максимален брой точки за „Професионален опит” при обявяване на нов конкурс.

Национална мрежа за децата

13 май 2014 г.

Снимка: freeimages.com/coolza

 

Прочетете също и:

Днес започва обучение по проект INSPIRE!

В периода 19-21.06.2025 г., в гр. Стара Загора ще се проведе обучение на тема „Детското и младежко участие[…]

Годишна среща 2025 – Ден 1: Откриване, опознаване и посещения по организации

Започна ежегодната Годишна среща на Национална мрежа за децата! Над 170 експерти, деца, младежи и застъпници за детски[…]

Криптобосс