ДО:
ПРОФ. АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО
И НАУКАТА
КОПИЕ ДО:
МУКАДДЕС НАЛБАНТ
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР НА
ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
Относно: Позиция на Национална мрежа за децата относно общественото обсъждане на
нов Закон за предучилищно и училищно образование
Уважаема госпожо Клисарова,
Национална мрежа за децата (НМД) обединява 124 неправителствени организации, работещи със и за деца и семейства в цялата страна. Нашата мисия е да заздравим и улесним сътрудничеството между сходните неправителствени организации и всички заинтересовани страни, за да бъдат гарантирани правата и благосъстоянието на децата.
Ние от Национална мрежа за децата сме убедени, че изготвянето на нов Закон за образованието следва да бъде подложено на широка обществена дискусия с всички заинтересовани страни – деца и младежи, учители, директори, родители и цялото общество като преки потребители на образователната услуга и на резултатите от нея. Убедени сме, че без гледната точка на всички участници в образователния процес не можем да изработим ефективни нормативни документи.
Във връзка с изготвената от Министерство на образованието и науката анкета за образователната реформа, считаме, че независимо от важността и различните гледни точки в обществото по поставените въпроси, разговорът за промяната в образователната система не трябва да започва от тях.
Процесите и динамиката в обществото дават ясен сигнал, че в българското образование е необходима цялостна реформа, която да стъпва върху добрите модели в българското образование, да ги надгражда и доразвива. Модернизацията на българското образование изисква обща, съгласувана визия за това какво искаме да постигнем като образователна среда, участници, инструменти и резултати. Вярваме, че за постигането на реална промяна в образованието следва да обединим усилията на Министерството, съсловните организации, гражданския сектор и представители на родителски настоятелства и ученически съвети.
Изразяваме несъгласието си първият етап от планираното от Министерство на образованието и науката обществено обсъждане да се извършва чрез анкета от затворени въпроси, които не дават възможност на респондентите да изразят мненията и предложенията си по цялостната реформа в сферата. Зададените въпроси имат своето място, но считаме, че отговорите им ще дойдат като резултат на по-задълбочени обсъждания относно генералните принципи, цели и задачи, около които искаме да организираме образованието на българските деца.
Национална мрежа за децата вярва, че разговорът за промените в образованието трябва да започне с фундаменталните въпроси: Защо искаме тези промени и какъв е крайният резултат, който образователната система трябва да създава? Каква е мисията на българското образование в 21 век?
Предлагаме МОН да инициира широк обществен дебат за визията за промяна в образованието, като използва различни методи (дискусии, кръгли маси, фокус групи и др.) за събиране и споделяне на мнения и насърчи участието в дебата на учителите, учениците и родителите.
Ние от Национална мрежа за децата сме убедени, че новият Закон за предучилищно и училищно образование може да бъде успешно приложен на практика само ако бъде изготвен в режим на диалог и консултации с всички заинтересовани страни.
Заявяваме нашата готовност и желание да се включим в обсъжданията и оставаме на разположение за сътрудничество като предвидим и коректен партньор.
С уважение,
Георги Богданов
Изпълнителен директор
Национална мрежа за децата
Снимка: freeimages.com/Ihys