Седемдесет и една граждански организации изразиха позиция във връзка с внесеното на 30 септември 2019 г. искане на политическа партия ВМРО до главния прокурор за прекратяване на дейността на правозащитната организация Български хелзинкски комитет:
Подобни публични атаки са недопустими, рушат доверието на обществото в неправителствения сектор и се използват за политически цели, които не са в обществен интерес.
Конституцията гарантира правото на сдружаване на гражданите, за да могат те да участват пълноценно в обществения живот. Неправителственият сектор е основна движеща сила на гражданското общество. Гражданските организации имат цели и ценности, които служат на гражданите и им дават възможност да допринасят за общественото развитие, но също така и за защита на гражданските права и законни интереси, дори ако трябва да се противопоставят на институции, политически партии, фирми. Тяхното съществуване е в самата същност на демокрацията.
Абсурдни и популистки са твърденията, че с „организиране на семинари” и връчване на награди една организация може да „окаже натиск и влияние при решаване на дела” и да извършва дейност, която „противоречи на Конституцията, на законите и на добрите нрави”, каквито са обвиненията на ВМРО. Ако подобни опасни разбирания се приемат за основание за заклеймяване или закриване на една организация, това ще означава, че всяко сдружение на граждани може да бъде атакувано от политическа сила, която например не харесва темата на организираното от сдружението обучение. Целта на гражданските организации е именно да подложат на обсъждане важните и актуални за обществото теми.
Опитите за насочване на негативна обществената енергия към гражданските организации за това, че защитават правата на човека и организират обучения, е опасна тенденция, която повишава недоверието в гражданския сектор и има смразяващ ефект върху него. Дейността на гражданския сектор е всъщност белегът, че в България съществува гражданско общество и че то е част от открит обществен дебат, който спомага за функционирането на демократичната и правова държава.
Правото на сдружаване на гражданите е основно гражданско право, което гарантира участието на хората в този дебат и във вземането на решения, без непременно да се включват в политически партии. Атаките срещу гражданската активност и свободните медии представляват опит гласът на гражданите да бъде заглушен.
ГЕРБ не желае заличаването на БХК от регистрите на НПО и не одобрява това предложение, направено от ВМРО, обяви премиерът Бойко Борисов пред тв “Европа”. “Винаги съм бил за свободата на словото и за свободата на изразяване на различни позиции. С БХК сме работили добре в случаите, когато се е налагало. Не виждам никаква логика мен да ме питате дали съм за това. Неправителственият сектор е изключително важен като коректив”, бе категоричен Борисов.
Българският хелзинкски комитет отговори чрез видео послание на искането на заместник-председателя на ВМРО – БНД евродепутата Ангел Джамбазки
“Имам една мечта – Българският хелзинкски комитет да не съществува” – започва видеото, озаглавено “Да закрием БХК”. “Искам да живея в България, където никой не се бори с неравенствата, където никой не защитава жертвите на полицейско насилие или хората с увреждания. Не искам БХК да съдят България заради заключени в институции деца или заради болни хора, лишени от лекарства. Питам кога ще изчезне Българският хелзинкски комитет. Кога? Когато всеки един от нас – всяко дете, всяка майка, всеки болен, беден, всеки търсещ закрила, всеки българин, всеки човек има гарантирани и неприкосновени права. Когато правата на човека не се нарушават, тогава няма да има нужда от защитници на човешките права. Нека заедно направим Българският хелзинкски комитет ненужен”, гласи посланието.
Източници: ngobg.info; offnews.bg
Снимка: pixabay.com