Близо 18 000 от общо 745 516 ученици у нас са прекъснали образованието си през миналата учебна година. Това е една от най-тревожните констатации, публикувани от просветното министерство в доклада за изпълнение на стратегията за учене през целия живот.
Най-честите причини, поради които младите хора се отказват преждевременно, са свързани с липса на средства за учебници, обувки и облекло. Особено притеснителна е ситуацията в Северозападна България – всеки пети отпаднал е именно от най-бедния район на страната. Според статистическите данни на НСИ за 10-годишен период (2004/2005 – 2013/2014) напусналите са 220 200.
Не само учениците, но и студентите у нас намаляват, отчита още докладът. Причината за това не е само в демографската криза, а и в увеличаващия се брой тийнейджъри, които избират образование в чужбина.
Въпреки рекламираните усилия да се привлекат повече студенти в точните науки, техният брой остава критично нисък. От 245 900 записани в степен бакалавър в направление „Природни науки“ учат 0,7% от студентите, в „Математика и статистика“ – 0,2%. „Технически науки и професии“ следват 15% от бъдещите висшисти.
В момента екипът на министър Тодор Танев обмисля въвеждане на нова мярка за привличане на повече младежи в дефицитните специалности. Предвижда се със средства по програма „Образование и наука“ държавата да поема изцяло разходите по тяхното следване.
Източник: presa.bg
Снимка: freeimages.com/igoghost