С Постановление на Министерския съвет от 1 август влиза в сила изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца.
С направените промени се регламентира възможността заявленията-декларации за получаване на всички видове семейни помощи за деца да бъдат подавани и по електронен път с квалифициран електронен подпис или чрез лицензиран пощенски оператор, а не само чрез лично заявяване в дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес.
При лично заявяване за отпускане на семейни помощи в съответната ДСП по настоящ адрес, документите, упоменати като необходими за представяне в специализираната нормативна уредба, се прилагат на хартиен носител в оригинал, като се изискват за справка и личните карти на заявителите.
Когато кандидатстващите за отпускане на семейни помощи използват лицензирани пощенски оператори за подаването на заявленията-декларации, необходимите документи също се прилагат в оригинал.
Регламентиран е и редът за прекратяването на помощта. Когато в рамките на един месец от учебната година са допуснати отсъствия повече от три дни от дете, посещаващо група за задължително предучилищно образование, и 5 учебни часа от ученик, Агенцията за социално подпомагане ще изисква от Министерството на образованието и науката писмено потвърждение на актуалността на подадената информация за допуснатите отсъствия от конкретното дете, преди заповедта за прекратяване на помощта да бъде издадена.
Нов момент е и изплащането на еднократната помощ за ученици, записани в първи клас, на два пъти. Половината от нея ще се изплаща след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а втората половина в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да учи.
Еднократната помощ за ученици ще се възстановява ако: детето не постъпи в училище, освен ако причина за това е здравословното му състояние; не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване на първи клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние, както и когато в рамките на един месец от учебната година има допуснати отсъствия от 5 учебни часа, за които няма уважителни причини.
През месец март тази година със свое становище Национална мрежа за децата категорично се обяви против внесените предложения за изменение на Закона за социалното подпомагане и Закона за семейните помощи за деца и обвързването на посещаването на училище или предучилищни групи с получаване на детски надбавки и социални помощи, без тези мерки да бъдат пряко обвързани със социална работа и подкрепа за децата в риск от отпадане и техните семейства.
Измененията в двата закона не почиват на детайлен анализ на данните за връзката между досега практикуваното в продължение на няколко години спиране на детските надбавки за един месец при допуснати отсъствия и връщането на децата в училище. Увеличаващият се брой наказани по този показател семейства ясно доказва не само, че мярката е неефективна и все повече деца отпадат от училище за кратко или дългосрочно, но също така, че превантивната работа със семействата отново е отстъпила място на наказателния подход.
Снимка: freeimages.com