Разказано за деца: По какво си личи, че една новина е фалшива?
Около нас има много информация и хората често имат различно отношение към нещо, което се е случило. Едни го одобряват, а други – не. Различните мнения са нещо хубаво. Дори[…]
Около нас има много информация и хората често имат различно отношение към нещо, което се е случило. Едни го одобряват, а други – не. Различните мнения са нещо хубаво. Дори[…]
Карин дом организира няколко летни обучения и занимания, които ще предоставят полезни ресури за специалистите, които работят с деца. На 16-ти юни ще се състои уебинарът „Как да подпомогнем адаптацията[…]
Безплатната инициатива започна през януари с 15+ локации в Бургас, Варна, Добрич, Перник, Пловдив, Севлиево, София и Стара Загора, a от февруари ще се включат още няколко града.
Родителите трябва да са добре информирани с кого общува детето им в чатовете
До какво водят депресията и тревожността при родителите
По отношение на материите, от които са изработени дрехите е добре да се избягват синтетиката, а изборът да е основно от памук или лен, които попиват потта и позволяват на кожата да „диша“. Цветовете също имат значение, тъй като черните или тъмни не отблъскват слънчевите лъчи и загряват много повече.
В най-общи линии може да се каже, че чрез противопоставянето детето утвърждава себе си. Осъзнавайки, че е самостоятелно човешко същество, държи да гледат на него като такова. За да знаят всички, че има свои собствени желания, то много често ги изразява, като пряко се противопоставя на намерението на възрастния. В тази връзка е добре да се отбележи, че тези „не”-та, макар и изразени категорично и убедително, не винаги имат значение на реален отказ. По-скоро това е неговият начин да заяви собствената си позиция и личен избор.
За родителските реакции на различни прояви на малкото дете и как те се отразяват на израстването му, за телевизора, включен за фон в много домове, и по други въпроси, които си задават родителите.
Преждевременно родените бебета не са просто умалена версия на бебетата, родени на термин. Тяхната подранила поява е съпътствана от множество особености, които е необходимо да вземем предвид в контекста на грижите за нашето бебе.
Отношението ни към развитието на мозъка на детето започва не след раждането, а още по време на бременността. Значение има още храненето през първия триместър, когато се формират нервни клетки. През второто тримесечие основно значение има формирането на сетивните органи, а през третия триместър – започва развитие на основните способности на мозъка.
Това е свързано с даването на децата на всичко, което искат, без да се изисква да правят нещо в замяна.
Денят на розовата фланелка е повод отново да помислим по проблема и да се огледаме – има ли тревожни знаци в нашето ежедневие?
Колко значим социален и медицински проблем е депресията алармираха участниците в дискусионното студио „Картина на психичното здраве с фокус върху депресивните състояния“
Характерните трудности, които срещат децата с дислексия не се преодоляват с повече повторения на учебния материал – те имат нужда от различен подход в обучението си, базиран на техните силни страни. Съществуват много различни стратегии, които могат да бъдат използвани от преподавателите, които обучават деца с дислексия. Голяма част от тях биха били от полза и за останалите ученици в класната стая.
Настоящите и бъдещи родители ще научат повече за къпането, храненето и грижата за кожата на новороденото през първия месец от живота му. Участниците ще имат възможност не само да слушат лекция, но и да наблюдават практически демонстрации при обсъждане на отделните теми в обучението.
Как родителят/осиновителят може да поиска от работодателя да използва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст и на какви условия трябва да отговарят? Може ли работодателят да не разреши ползването на отпуска?
Целта на обучението е да повиши увереността и уменията на участниците да използват играта в ежедневното общуване с децата. Своя опит с родителите и експертите ще споделят психологът Катерина Ковачева и специалистът по темата за ролята на играта в детското развитие Вяра Панайотова.
Хигиената на устата започва още в първите седмици след раждането, много преди да се появят първите зъбчета. Появата на първото зъбче става около 6-10 месец. С него се променя и хигиенният режим. В този период е добре да се използва малка силиконова четка – тип напръстник.
Как да реагираме като родители? Нарцистичната личност няма стабилно самочувствие – а тъкмо обратното. Вместо да сравняват постиженията на своите деца с тези на чуждите, родителите е добре да правят подобни паралели с предишното развитие на детето – например: „Виж, как миналата година още не си успявал да се справиш с това, а сега вече можеш!“.
Функциите за родителски контрол се оказват недостатъчно мощни пред все по-технологично напредналите тийнейджъри. Нефилтрираният достъп до екраните и излагането на съмнително съдържание се свързват с проблеми на психичното здраве сред децата.
Проектът цели мобилизиране на усилията и ресурсите на НПО сектора, международните организации, донори, национални и местни власти и обединяването им в обща застъпническа и комуникационна стратегия, свързана с политиките за ранната интервенция в страната.
Повече за проекта
Проектът „Децата в сърцето на българската демокрация“ се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост. www.activecitizensfund.bg
Повече за проекта
Кампанията „Пренаписваме истории“ представя млади хора, които Национална мрежа за децата е подкрепила, за да развият своя потенциал и да се превърнат в успешни личности. Целта е повече хора да се запознаят с работата на Мрежата и да станат част от нейната кауза.
Повече за проекта
Проектът „Войната отнема детството от децата!“ се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 24 986.00 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство“.
Повече за проекта
Проектът цели обследване на актуалната нормативна база и на обсъжданите или приетите от българския Парламент законопроекти и подзаконови нормативни актове, свързани с детско и младежко участие. Предвижда се представянето пред широка експертна и гражданска общественост и народни представители на добри чуждестранни практики и препоръки за подобряване на детското и младежкото участие у нас. В допълнение, ще бъдат подкрепени знакови инициативи на НМД, гарантиращи автентично детско и младежко гражданско участие.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Проектът „Национален единен регистър на насилието над деца“ цели да подкрепи и подобри събирането на данни по отношение на насилието над деца в България. Той се изпълнява в партньорство от Национална мрежа за децата, Държавната агенция за закрила на детето и Института по медиация и управление на спорове. По него ще се работи в следващите две години, като ще се направи анализ на правната рамка, на тенденциите в насилието над деца, използваните сега индикатори от институциите и международни добри практики. Целта е да предложат насоки, които да послужат за основа на изграждането на Национална информационна система за насилието над деца в България.
Повече за проекта
Изпълнението на проект „ENROLL – ангажиране на младежи и възрастни в граждански активизъм в областта на върховенството на правото на местно ниво“ ще подкрепи и надградени вече утвърдени събития от ежегодния календар на Национална мрежа за децата като: VoiceIt, Програма „Деца изследователи“ и LexTalks 2023, като същевременно ще бъдат организирани и изцяло нови събития за организации и граждани, посветени на върховенство на правото, гражданския активизъм на местно ниво, сътрудничество между неправителствения сектор и институции, изграждане на устойчивост и капацитет на НПО, граждански мониторинг върху дейността на институции и власти, борба с дезинформацията и др.
Повече за проекта
Проект „Настояще и бъдеще: тласък за овластяването на децата правозащитници в България“ има за цел да подсили овластяването на децата в България по такъв начин, че повече деца да станат защитници на правата на човека. Дейностите по иницативата се фокусират върху свързването на различни деца и младежи, предимно тези, преживели дискриминация или са в неравностойно положение, за развиване на техните умения за правозащитни действия и за изграждането на благоприятна среда за техните инициативи.
Повече за проекта
Национална мрежа за децата е в режим на пълна мобилизация с цел оказване на максимално голяма помощ за украинските бежанци. Постоянно актуализираме информацията за дейностите на нашите членове, за инициативите на различни организации и професионалисти, за мерките, предприети от институциите и управляващите, за доброволчески и хуманитарни инициативи. Събираме и споделяме полезни ресурси за търсещите убежище у нас и за тези, които искат да се включат с подкрепа.
Повече за проекта
Българският Парламент трябва да бъде основен гарант за най-добрите възможности за живот, развитие и бъдеще за всяко дете. Затова ние призоваваме кандидатите за народни представители да станат защитници на правата на децата и да подпишат Декларация, с която се ангажират да подкрепят децата и семействата на България и с която ще бъдат част от „Парламентарна група за децата“.
Повече за проекта
Национален сертификат „Компания – приятел на детето“ се присъжда от Национална мрежа за децата въз основа на одит на компании, които работят систематично за правата на детето. Одитът се извършва в областта на стопанските процеси, поведението на пазара, маркетинга, рекламата и приноса на компанията за развитието на обществото. Сертификатът се основава на Конвенцията за правата на детето на ООН и Десетте принципа от съвместната инициатива на Глобалния договор на ООН, УНИЦЕФ и „Спасете децата“.
Повече за проекта
Мрежа за правна помощ към Национална мрежа за децата е създадена с мотива да повиши влиянието на застъпническата дейност на НМД чрез работата по знакови, или така наречените “стратегически случаи” на деца, както и да предложи квалифицирана правна помощ при случаи, свързани с деца.
Повече за проекта
Национална мрежа за децата има за свой стратегически приоритет развитието на модели за участие на децата в процесите на взимане на решения, които ги касаят. В изпълнение на този приоритет създавамe и прилагаме редица програми по детско и младежко участие.
Повече за проекта
Помогнете ни да построим Къща на децата. Това ще бъде една нова, модерна и съвременна къща за децата от цялата страна – място за събития и център за обучение и развиване на тези умения, които ще са необходими на децата ни УТРЕ, за да бъдат успешни хора и лидери.
Повече за проекта
Годишният доклад на Национална мрежа за децата „Бележник“ оценява, както в училище, как правителството и администрацията са изпълнявали държавните ангажименти към децата през изминалата календарна година.
Повече за проекта
Kaufland България в партньорство с Национална мрежа за децата организират „Първенството на Свежите супергерои“ – серия от футболни турнири за деца на възраст между 8 и 9 години.
Повече за проекта
Национална мрежа за децата създаде наградите “Златна ябълка”, за да насърчи всички организации и отделни личности, които допринасят за живота и благосъстоянието на българските деца.
Повече за проекта
Проектът дава възможност да се задействат механизми за реакция при най-ранните предупредителни знаци за риск от отпадане от училище и ефективно да включи в превенцията заинтересованите страни в общността.
Повече за проекта
Основната цел на проекта, финансиран от Фондация Велукс, е изграждането на четири Центъра за правата на децата и пилотиране на услуги, насочени към деца в конфликт и в контакт със закона.
Повече за проекта
Целта на проекта “Училището като център на общността” е успешно да приложи модела на community school в 33 училища в цялата страна
Повече за проекта
Следвайки добрите практики от Исландия, проектът цели да създаде и пилотира програма в България, Португалия и Кипър за овластяване на децата и техните родители и за прекратяване на моделите, при които се използва телесно наказание и емоционално насилие над деца
Повече за проекта
Проектът е насочен към реформирането на организацията на съдебната система в сферата на семейното правосъдие. Негова цел е разработване и пилотиране на иновативна процедура по семейна медиация с фокус най-добрия[…]
Повече за проекта
В края на проекта, който се осъществява в 6 европейски държави, ще бъде изготвена виртуална игра, която да обучава младежите и да им дава знания за това как работи съдебната система и какви са юридическите процедури, които засягат децата в конфликт със закона.
Повече за проекта
Проектът се изпълнява от румънската организация World vision, а Национална мрежа за децата е партньор по проекта заедно с Weworld – Италия, Аcrosslimits – Малта и Университета в Бергамо.
Повече за проекта
“Да отворим врати за децата на Европа” е съвместна кампания на Юрочайлд и Надежда и домове за децата, имаща за цел реформа в институционалната грижа за деца в Европа.
Повече за проекта
Проектът цели да даде тласък на процеса за възприемане на цялостен семейно-ориентиран подход, който засяга богат спектър области.
Повече за проекта
Знаеш ли как да бъдеш защитник на правата на децата всеки ден?
Повече за проекта
Проектът се занимава с ефективността на използването на Структурните фондове за създаване на услуги в общността за хора с увреждания.
Повече за проекта
PROCOPIL (Румънски – „За детето”): Съвместна програма за местна инициатива за борба с малтретирането на деца и насърчаване на положителните практики, свързани с децата в рисково положение.
Повече за проекта
Целта на проекта е да мобилизира гражданските организации и ключовите заинтересовани лица, работещи за детски права и благосъстояние в цяла България.
Повече за проекта
Основна цел на проекта е да се разработи модел на добра практика на програма за интензивна и специализирана приемна грижа за млади правонарушители.
Повече за проекта
Надграждане на капацитет за подобряване и разширяване на услугите в сферата на ранното детстко развитие и образование чрез транснационален обмен на опит и ноу-хау на иновативни и алтернативни практики за превенция на отпадането от училище.
Повече за проекта
Проект „Детето в центъра” подкрепя неправителствените организации, работещи с и за деца, членове на Национална мрежа за децата и работи за поставянето на проблемите на децата на дневен ред.
Повече за проекта
Проект „Фокус върху детето” се реализира с подкрепата на фондация ОАК и има за цел да окаже подкрепа на гражданските институции в България, работещи по закрилата на детето за успешно застъпничество за по-добри политики за децата и семействата.
Повече за проекта
Мобилтел постави началото на мащабен проект в подкрепа и популяризиране на приемната грижа. Той се осъществява в партньорство с Национална мрежа за децата, Министерство на труда и социалната политика, Български дарителски форум и Държавна агенция за закрила на детето.
Повече за проектаОфис: бул. "Витоша" №58, ет. 4, София 1463
Тел./Факс: 02 988 82 07
Тел.: 02 444 43 80
Еmail: [email protected]
Пресцентър:
Тел.: 0879 570 179
0886 413 073