Ден след Международния празник на доброволците (5 декември), на церемония в Президентството, Фондация Лале и Национален Алианс за работа с доброволци обявиха наградите в ежегодния конкурс Доброволческа инициатива на годината за 2019. Конкурсът се организира от 2010 година и цели да покаже на обществото инициативите, които хора правят от добра вола и да отдаде признание на хилядите доброволци в България.
Тази година номинирани са 49 инициативи в сферите образование, култура, екология, спорт, градска среда, социално включване на граждански и бизнес организации, читалища, училища, университети, туристически дружества и доброволчески групи. Ренета Венева, председател на Управителния съвет на Национален Алианс за работа с доброволци, разказа, че възрастта на доброволците всяка година пада, като тази година има инициативи на деца от детски градини и от начален етап в училище, които привличат и своите родители, за да помагат заедно на хора в нужда. Тя също спомена, че тази година преобладават еднократни доброволчески инициативи, а според нея причината е, че много хора нямат достъп до организации, които да ги въвлекат в дългосрочно доброволчество. Такъв тип доброволци има много в българските читалища например, допълни тя.
Инициативите са оценявани по резултатите, значението за хората в общността, броя и характеристиките на участниците, значението на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците, финансовата ефективност. Журито се състои също от доброволци и това са: Диана Ковачева, Омбудсман на Република България; Алексей Лазаров, главен редактор на вестник Капитал и Манол Пейков, издател, Издателска къща Жанет 45.
Победителите в Доброволческа инициатива на годината за 2019:
- Сдружение ИДЕА за инициативата Менторска програма „Розови очила”, към Социалната чайна във Варна. Програмата на Чайната подкрепя младежи, растящи в социални институции, среда на насилие и/или бедност, нездравословна семейна среда, чрез предоставяне на подкрепа за личностно и професионално развитие.
- Мулти Култи колектив за проекта Мулти култи градска градина. Инициативата събира в неформална среда мигранти, бежанци, столичани, които заедно създават мултикултурна градска градина в центъра на столицата. Градината е отворено и демократично място за среща между българи и чужденци, което подпомага двустранния процес на интеграция чрез споделено отглеждане на ядливи и декоративни растения от целия свят, организиране на общностни и културни събития и обмен на идеи.
- Experian България с инициативата Младежка менторска програма, която развива и поддържа програма за ментори доброволци за подкрепа на млади хора в риск и без семейства, настанени в Наблюдавани жилища, по пътя им към самостоятелен живот.
Източник: НПО потрал