Светът се сблъсква със ситуация, пред каквато от десетилетия не е бил изправян. Предизвикателствата, които справянето с пандемията от COVID-19 поставя пред всички нас, са нови за всички общества и доказано работещите механизми за ограничаване на разпространението на заразата и намаляване на щетите върху всички обществени сфери са малко.
Приветстваме усилието да въведат по-строги ограничения на движението на хора, с цел забавяне на заразата и овладяване на натиска върху здравната система. Заставаме зад призива за разумно поведение и вслушване в съветите на експертите, с цел минимизиране както на епидемиологичните, така и на социалните и икономическите щети от настъпващата криза.
На този фон сме призоваваме за специално внимание върху рисковете и допълнителните ангажименти, които органите на държавата следва да вземат предвид:
- Затварянето на училища и детски градини е метод, който държавата ни от години ползва за намаляване разпространението на грипни вируси в пикови епидемични моменти. Уверени сме, че този инструмент ще е полезна превенция и в настоящата ситуация – както за децата, така и за учителите и училищния персонал, голяма част от които попадат в рискова група от гледна точка на последствията на епидемията. Настояваме за спешно планиране на възможности за дистанционно обучение, включително и формати за публично-частно партньорство и насърчаване на социалната отговорност на платформи за дистанционно учене.
- Настояваме за спешна организация на ясни, достъпни мерки за защита на уязвимите групи по време на карантина, както и административни решения, облекчаващи тези групи при дейности като:
- Раздаване на пенсии;
- Подновяване на ТЕЛК решения;
- Подновяване на протоколи за лекарства, заплащани от НЗОК;
- Административно обслужване, свързано със социални плащания.
- Призоваваме към спешни и целенасочени мерки в помощ на децата, семействата и домакинствата без достъп до течаща или топла вода, включително безвъзмездно и навременно осигуряване и разпределяне на материали за почистване и дезинфекция.
Ние сме готови да съдействаме при нужда с експертиза за изготвяне на специфични мерки за закрила на децата в условията на епидемия и извънредно положение, свързани с:
- Изготвяне и разпространение на информация относно вируса и необходимите мерки, адаптирана за деца;
- Специфично поведение при карантина и/или хоспитализация на лица под 14г.;
- Гарантиране на достъп до образование в условията на карантина;
- Мерки, адресирани към децата, които биха останали извън обхвата на евентуално дистанционно обучение по социални и икономически причини (липса на компютър, на достъп до интернет и др.);
- Мерки, адресирани към специфична защитата на децата в институции и работещите с тях служители.
Ние от Национална мрежа за децата ще продължим да настояваме за въвеждането на специални мерки за подкрепа на децата, техните родители и хората от уязвими групи. Заедно с това, призоваваме и всички граждани за отговорно поведение и спазване на основните мерки за ограничаване на разпространението на епидемията. Препоръки какъв е най-добрият начин да предпазите себе си и околните можете да намерите тук.
Последно, но не и по значение: обръщаме внимание, че извънредното положение е конституционна мярка, концентрираща извънредна по формулировката си власт. Дългосрочните последствия от една такава мярка сериозно заплашват състоянието на човешките права в страната. Това изисква прецизен мониторинг на дейността на институциите в рамките на периода на извънредно положение и ясен ангажимент, разписан във формулировката му, при какви условия то следва да бъде прекратено.
Национална мрежа за децата