По 40 бити и тормозени деца търсят помощ всеки месец на Националната телефонна линия 116 111. През първото шестмесечие на годината 249 от обажданията на горещия телефон са били свързани с насилие над дете.
„Затвърждава се тенденцията повечето сигнали за насилие да са в семейна среда”, обясни началникът на дирекция „Контрол по правата на детето” към Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) Камелия Николова. Статистиката показва, че в 2/3 от сигналите за посегателство над дете насилниците са родители, братя или сестри. За 6-те месеца на годината на горещата телефонна линия са регистрирани 183 обаждания за побой над непълнолетни.
Данните на ДАЗД показват ръст на случаите на насилие, постъпили на телефонната линия за деца. „През миналата година сигналите се увеличили с 40% спрямо 2014 г. Обажданията за насилие над дете са били 649, което е с 200 повече в сравнение с 2014 г.”, обясни още Николова. Малка част от случаите стигат до социалните благодарение на роднини, съседи или непознати, станали свидетели на насилие. Повечето жертви на агресия сами търсят помощ от консултантите на телефонната линия. Някои от тях искат просто да споделят това, което им се случва в дома им, а други търсят съвет как да се справят с родителите си побойници. „Често насилник е бащата, който след години домашно насилие над майката посяга и на детето”, разказват социални служители. Шамарите почти винаги са придружени с психически тормоз, твърдят експертите. За първите 6 месеца на годината 48 деца са се оплакали от обиди и ругатни от родители, роднини и съученици. „Едно момиче беше пред самоубийство заради тормоз от съученици. Стигнало се дотам, че връстничките й я подстригали”, разказва социална служителка.
След всяко обаждане, в което се съобщава за насилие, консултантите търсят съдействие от социалните служби в региона, в който живее детето. Служителите от отделите „Закрила на детето” посещават дома на семейството, за да проверят достоверността на сигнала. Ако експертите установят, че хлапето е жертва на насилие, то веднага се извежда от семейство. Тази мярка е предприета преди месеци за момиче, което през сълзи споделя на консултанта от телефонната линия 116111, че баща й се е опитал да я изнасили. Още 17 сигнала за сексуално посегателство над непълнолетен са подадени на горещата линия от януари до юни тази година. Подобни позвънявания има и от жени, които твърдят, че съпрузите им, с които са в процес на развод, са посегнали сексуално на деца им. „Тези сигнали набират популярност в последните години. Жените обвиняват бившите си в блудство заради родителските права”, твърдят социални работници. Проверки на служителите от отделите „Закрила на детето” рядко потвърждават твърденията на майките.
Като положителна тенденция от ДАЗД отчитат ръста на позвъняванията от граждани. Най-често хората сигнализират за просещи или отглеждани в лоши условия деца. Увеличават се обажданията и от родители, и учители, които търсят съвет как да общуват с децата. „Имахме случаи на учителка, която дойде при нас след няколко неуспешни опита да помогне на проблемен ученик”, обясни шефката на дирекция „Контрол по правата на детето” в ДАЗД.
Източник: в. Монитор
Снимка: freeimages.com